Aktualności Dodano: 11 czerwca 2019

"Sprawa Floriana Kniotka"

Data rozpoczęcia: 2019-06-11
Data zakonczenia:

We wtorkowy wieczór w Bibliotece Ratuszowej odbyła się promocja książki Piotra Świątkowskiego "Sprawa Floriana Kniotka". Autorowi książki  towarzyszył poznański historyk Jarosław Burchard. Goście Ratuszowej opowiedzieli między innymi o tym, jak SB niszczyła księży oraz co jest w teczce Sprawy Operacyjnego Rozpracowania "Redaktor"? Spotkanie poprowadził Jacek Marciniak, dziennikarz Radia Poznań.

Piotr Świątkowski - dziennikarz Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu - Radia Merkury. Autor audycji z cyklu "Historia jakiej nie znacie" i "Procesy jakich nie znacie". Współpracownik dominikańskiego miesięcznika "W Drodze".

"Sprawa Floriana Kniotka" - PRL. Lata osiemdziesiąte. Poznański pallotyn ksiądz Florian Kniotek jeździ do Francji z paszportem konsularnym w kieszeni, spotyka się z Czesławem Miłoszem, przewozi pieniądze dla Adama Michnika. Częste wyjazdy duchownego wzbudzają zainteresowanie Służby Bezpieczeństwa. Rozpoczyna się sprawa operacyjnego rozpracowania „Redaktor”. Wśród agentów bezpieki są zakonni współbracia księdza. Jakich metod używa SB, by złamać pallotyna? Jak werbuje współpracowników? Jak zachowują się przyjaciele Kniotka?

Po latach do sprawy wracają poznański nauczyciel historii i jego przyjaciel z lat dzieciństwa, syn oficera SB. Nie wiedzą, jak mocno przeszłość odcisnęła się na współczesności. Dawne winy mogą pokrzyżować plany ludzi, którzy na sztandarach niosą hasło „Bóg Honor Ojczyzna”.