Aktualności Dodano: 24 listopada 2020

Sprzed wieków sposób na likwidację głupoty

Data rozpoczęcia: 2020-11-24

Nie jest to wymysł dwudziestowieczny, chociaż pisała o nim gazeta wydawana w międzywojniu. Redaktorzy pewnego lokalnego pisma odkryli, w jaki sposób można wyleczyć głupotę.

Trochę śmieszno i trochę straszno, ale nie chcąc trzymać Czytelników w niepewności i nie strzępiąc języka, a właściwie klawiatury, spieszymy wyjaśnić, o co chodzi.

„Orędownik Śmigielski” donosi o przełomowym odkryciu w Ameryce Południowej. Według archeologów ludy zamieszkujące dawniej na terenie Peru, Meksyku i Brazylii miały bardzo dobrze rozwiniętą chirurgię. Wniosek taki wysunięto, odkrywając czaszki z otworami o różnej wielkości. Miało to świadczyć o niczym innym, jak o perfekcji starożytnych medyków, którzy do działań chirurgicznych musieli wykorzystywać precyzyjne narzędzia.

Podobno jeszcze w latach dwudziestych minionego wieku tubylcy zajmowali się takim procederem. Według dziennikarzy „Orędownika Śmigielskiego” zabieg miał zwalczać bóle głowy oraz znakomicie oddziaływać na rozum.

Nie wiemy, czy dalsza część artykułu jest swobodną interpretacją, czy jak kto woli, radosną twórczością ówczesnych dziennikarzy. Twierdzą oni, że zabiegi wykonywane w Ameryce Południowej są cudowne, „albowiem kraj nie posiada wcale idjotów i półgłówków. Dziura w głowie leczy radykalnie głupotę” (pisownia oryginalna).

Autorzy notatki w „Orędowniku Śmigielskim” zadają również ważne pytanie retoryczne: „Czy nie warto tej terapji wprowadzić w Polsce?” (pisownia oryginalna).

Czytelniku! Dawna prasa jest kopalnią ciekawostek. Dziś zachęcamy Cię do podróży po wirtualnych łamach „Orędownika Śmigielskiego”, który dostępny jest w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej. Przeszukując archiwum, dotrzesz do wielu innych ciekawych tekstów!

Łukasz Domagała