Aktualności Dodano: 27 czerwca 2019

Danuta Bartosz w Bibliotece Ratuszowej

Data rozpoczęcia: 2019-06-27
Data zakonczenia:

W Bibliotece Ratuszowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Środa z Poezją Kawy... Tym razem gościliśmy p. Danutę Bartosz - wielkopolską poetkę. W trakcie spotkanie czytane były wiersze autorki. Poetka opowiadała też o swoim życiu i czerpaniu  z niego inspiracji do twórczości. Spotkanie prowadzili: Bożena Łuczak i Gabriel Roszak. Środowisko leszczyńskich twórców reprezentowała m.in. Sabina Klak.

Danuta Bartosz - ukończyła Wydział Prawa i Administracji UAM W Poznaniu. Poetka, felietonistka, recenzentka, dziennikarka. Członkini Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera oraz Klubu literackiego „Dąbrówka".

Autorka 18 tomików wierszy, między innymi: „Szukając Jego śladów", „Usłyszeć Jej szept", kamieni, „Tylko smutek jest wierny" – w wersji polsko – angielskiej i polsko – macedońskiej. Jej twórczość (poezja, felietony, recenzje literackie) publikowana jest w wielu krajowych czasopismach kulturalnych, m.in.: „Okolica Poetów", „Gazeta Kulturalna", „Poezja Dzisiaj", „Protokół Kulturalny" oraz zagranicznych, m.in.: - „Kurier Wileński"(Litwa), „Wiestnik " (Bułgaria), „Nowy Dziennik" (Nowy Jork), Macedonii (pod patronatem UNESCO „Poezja pięciu kontynentów"- „Poetry from five continents"), a także na portalach internetowych, m.in.: WWW.zlp.poznan,pl , WWW.pisarze.pl i portalach rosyjskich. Pomieszczona w ponad pięćdziesięciu almanachach i antologiach. 
 
Animator kultury - zorganizowała 60 spotkań interdyscyplinarnych, w tym 30 benefisów i spotkań jubileuszowych. Przez osiem lat współorganizowała pełną logistykę kolejnych edycji Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, a od trzech lat organizzuje Międzynarodową Konferencję Poetycką w których to festiwalach podejmuje w każdym roku 60 -65 poetów z kraju i z zagranicy. Jest redaktorem i wykonała skład kilkudziesięciu antologii i almanachów tych festiwali. W 2013 roku – współorganizowała Konkurs im. Kazimiery Iłłakowiczówny na „Najlepszy Debiut Roku".
 
Od 2006 do 2018 roku współpracowała z Radiem „Emaus" w Poznaniu - była współautorką setek poetyckich audycji, w których pokazywany był dorobek literacki wielu autorów oraz cykle audycji poetyckich pt.: - „Posłuchaj bicia serca", w którym zaprezentowano 1000 wierszy 70 autorów oraz 55 audycji „Kobiety w Biblii" prezentujących poezję Marii Magdaleny. W latach 2016 – 2018 opublikowała dla dzieci z Ukrainy przekład na język ukraiński książki Stanisława Pagaczewskiego pt. Przygody Baltazara Gąbki – zapewniając środki na wydanie książki i zdobywając prawa autorskie po autorze i ilustratorze przygód prof. Gąbki.
 
Jest inicjatorką, redaktorem i koordynatorem projektu wydania dwujęzycznych antologii, w których pomieszczeni są poeci oddziału ZLP, a także współpracujący pisarze z kraju i zagranicy. Wydała już 10. dwujęzycznych antologii (polsko: węgierska, niemiecka, esperancka, ukraińska, białoruska, rosyjska, szwedzka, francuska, grecka oraz ormiańską).
 
Danuta Bartosz należy do Związku Literatów Polskich oddział od 2008 roku. Na początku została powołana ma 
skarbnika, a później na wiceprezesa Wielkopolskiego Oddziału ZLP. Od 2011 roku była wiceprezesem zarządu 
ZLP Oddział w Poznaniu, a od 2016 była wiceprezesem Wielkopolskiego Oddziału ZLP. Obecnie jest honorowym Prezesem WO ZLP. Ponadto, jest Prezesem utworzonej w 2017 roku Fundacji literackiej Jak podanie ręki. Wydała w niej 20 publikacji. Współpracując z Instytutem Zachodnim w Poznaniu, Wyższą Szkołą Języków Obcych i UAM z Wydziałem Neofilologii organizuje cykl promocji antologii dwujęzycznych „Jak podanie ręki". Dotychczas zorganizowała siedem takich spotkań.
 
Bożena Łuczak - Z zawodu fizjoterapeutka. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu nagrodzonych projektów z zakresu rehabilitacji i terapii. Współpracuje z MBP w Lesznie od trzech lat. Jest inicjatorką i animatorką spotkań w MBP pt. Środy z poezją kawy oraz Czytając Siebie - Laboratorium Sztuki i Ruchu. Miłośniczka niekonwencjonalnej sztuki i literatury. W trakcie swoich spotkań uczy jak w niezwykły sposób spojrzeć na swoją codzienność.