Aktualności Dodano: 08 października 2020

Świat myśli i pracy

Data rozpoczęcia: 2020-10-08
Data zakonczenia:

Stronnictwem, do którego należę duszą i ciałem, są dzieci moje. Poza nimi istnieje dla mnie tylko świat myśli i pracy.

Maria Konopnicka

 

 

Maria Konopnicka (23.05.1842 – 08.10.1910), mija 110 rocznica śmierci jednej z najwybitniejszych pisarek w historii polskiej literatury, poetki i nowelistki okresu realizmu, publicystki, krytyka literackiego i tłumaczki.

 

 

„Jej teksty wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane, a przecież w swoich czasach była Konopnicka szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Pisała nie tylko wiersze, lecz i poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie. Tłumaczyła. W jej utworach można jednak odnaleźć i śmiałość tematyki, i subtelność analizy psychologicznej, bogactwo oryginalnych form narracyjnych, nowatorstwo i wysoki kunszt pisarski. A wiersze Konopnickiej będące pokłosiem jej pobytu we Włoszech i Francji należą bez wątpienia do najlepszych osiągnięć poezji współczesnej.”

 

W 1870 roku debiutowała”  pod pseudonimem Marko wierszem pt. W zimowy poranek zamieszczonym czasopiśmie „Kaliszanin”. Związana także z „Tygodnikiem Ilustrowanym” w 1881 roku wydała swój pierwszy zbiór liryk pt. Poezje. Zaangażowana w redakcję pisma kobiecego „Świt” współpracowała także z czasopismem „Bluszcz”. Jako krytyk literacki swoje teksty publikowała na łamach „Kłosów”, „Gazety Polskiej” i w „Kurierze Warszawskim”. Brała udział w walce o prawa kobiet, angażowała się w akcje protestacyjne przeciwko władzom pruskim oraz w obronę  polskich dzieci  prześladowanych we Wrześni. Głosiła, że literatura powinna podejmować problemy aktualne. Współpracowała z organizacjami społecznymi, współtworzyła wydawnictwa
i publikacje działające na terenie wszystkich zaborów. Do ostatnich swoich dni zaangażowana twórczo, zmarła na zapalenie płuc 8 października 1910 roku w sanatorium „Kisielki” we Lwowie. Pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim. W jej pogrzebie, który stał się swojego rodzaju manifestacją,  wzięło udział ponad 50 tysięcy osób. Mowę pogrzebową wygłosił wielki wielbiciel Marii, poeta Jan Kasprowicz.

Wybrane tytuły znajdują się w księgozbiorze biblioteki. Zapraszamy do odwiedzin i zachęcamy do wypożyczeń.

 

 

 

Źródło:

https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2313949,Maria-Konopnicka-nie-tylko-pisarka

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Konopnicka

https://culture.pl/pl/tworca/maria-konopnicka