Aktualności Dodano: 19 czerwca 2019

Traktat wersalski - wystawa

Data rozpoczęcia: 2019-06-28 10.30
Data zakonczenia: 2019-07-12 19.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza 28 czerwca, o godzinie 10.30 do Filii Bibliotecznej nr 4 (ul. 1-Maja 92) na otwarcie wystawy poświęconej sygnatariuszom traktatu wersalskiego - Romanowi Dmowskiemu i Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Na wystawie zaprezentowane zostaną sylwetki dwóch wielkich Polaków oraz publikacje im poświęcone. Wystawa odbywa się w związku z 100. rocznicą podpisania porozumień kończących I wojnę światową przywracających Polskę na mapę Europy.

Podpisanie traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 r. kończyło I wojnę światową. Dla wielu najtragiczniejszy natenczas okres w dziejach ludzkości, który przyniósł dziesiątki milionów ofiar i nigdy dotąd niespotykane zniszczenia. Jednak dla Polski i Polaków był to moment szczególny. Po 123 latach rozbiorów niepodległa Rzeczpospolita wracała na mapy Europy. Świadomi wagi tego wydarzenia byli sygnatariusze traktatu - Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski, którzy jak nikt inny przyczynili się do jego urzeczywistnienia.

Starania Romana Dmowskiego i kierowanej przez niego Narodowej Demokracji są bez wątpienia nie do przecenienia. Obóz narodowy jest jedną z najważniejszych organizacji powstałych w czasach zaborów. Realizm polityczny Dmowskiego oraz głoszony przez niego od końca XIX w. program wpłynął ożywczo na budzącą się coraz mocniej świadomość narodową Polaków. Głoszony przez niego program niepodległej Rzeczpospolitej nie tylko walnie przyczynił się od odzyskania niepodległości, ale stał się też podstawą myśli politycznej dużej części społeczeństwa polskiego. To właśnie ta praca, dzięki której możemy świętować odrodzenie Rzeczpospolitej, zasługuje dzisiaj na nasze najwyższe uznanie.