Aktualności Dodano: 09 listopada 2017

Uniwersytet Jagielloński w bibliotece

Data rozpoczęcia: 2017-11-14 12:00
Data zakonczenia: 2017-11-23 14:00

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza młodzież licealną na wykłady z udziałem wykładowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
 
Minikonferencja z udziałem prof. Janusza Mierzwy (UJ) „Życie codzienne urzędników w Drugiej Rzeczypospolitej” i dr. Mateusza Rodaka “Margines społeczny w okresie międzywojennym” odbędzie się 14.11. godz. 12.00

Natomiast 23.11 o godz. 12.00 wykład pt. “Jak wyglądało życie żaka Akademii Krakowskiej w Renesansie” wygłosi dr Wiktor Szymborski (UJ) 
 
Janusz Mierzwa - dr hab., polski historyk, adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2014 na podstawie rozprawy pt. "Starostowie Polski międzywojennej. Portret zbiorowy". Od 2010 sekretarz Zarządu Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W latach 2013-2015 był dyrektorem Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
 
Mateusz Rodak - dr, adiunkt w Instytucie Historii PAN. Zajmuje się problematyką szeroko rozumianego marginesu społecznego w II Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska przestępczego. 

Wiktor Szymborski - dr, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się dziejami średniowiecznej kultury religijnej.
 
Spotkania odbędą się w ramach cyklu ”Literacka podróż przez dzieje Polski”. Program jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cykl stanowi literacką podróż od średniowiecza po czasy współczesne. Od maja do listopada w przestrzeniach bibliotek w Lesznie oraz powiecie uczestnicy spotykają się z wybitnymi pisarzami oraz naukowcami, którzy opowiadają o epokach historycznych naszego kraju, odnosząc się przy tym do literatury.