Aktualności Dodano: 24 Lipca 2019

W gościnie u Pięknej Heleny

Data rozpoczęcia: 2019-07-23
Data zakonczenia:

Jednodniowe wycieczki organizowane przez Bibliotekę cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Pozwalają poznać region i poczuć klimat odwiedzanych miejsc. Tak było i tym razem. Wolsztyn i okolice zapewniły  moc wrażeń,  tym bardziej, że na trasie znalazły się atrakcje unikatowe w skali Europy, a nawet świata. Jak słynna parowozownia, która przyciąga ludzi z najodleglejszych zakątków, a prawdziwi pasjonaci potrafią zabrać stąd na pamiątkę „szlakę”, czy dym zamknięty w słoikach. Obejrzeliśmy halę postojową,  muzeum, wieżę ciśnień i oczywiście same parowozy. Wśród nich ten najpopularniejszy, o malowniczym i romantycznym imieniu „Piękna Helena”, będącym inspiracją dla tytułu wycieczki. 

Spacer po Wolsztynie przekonał nas, że jest to miasto bardzo klimatyczne. Podobał się Rynek z podświetlaną fontanną, kawiarenki i przede wszystkim urokliwa Promenada im. Klemensa Modlińskiego, rozciągająca się nad Jeziorem Wolsztyńskim. Na jej końcu znajduje się neoklasycystyczny pałac  w tzw. kostiumie narodowym.

W Wolsztynie odwiedziliśmy  też Dom Marcina Rożka, wybitnego rzeźbiarza i malarza. To miejsce wyjątkowe, bo niewiele jest w Europie muzeów zaprojektowanych przez samego patrona. Zgromadzono w nim prace artysty, materiały biograficzne i pamiątki. Wielki talent i ciekawe życie, które przypadło jednak na zły czas – tak podsumować można tę wizytę.

Nie mniej interesująco było w rakoniewickim Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa, jednym z najstarszych tego  typu w Polsce. Zgromadzono tu ok. 5 tys. eksponatów. Na uwagę zasługiwały zarówno te wielkie, jak wozy strażackie, jak i te małe - znaczki pocztowe, medale. Obejrzeliśmy sale przyrodnicze stworzone dla bogatych zbiorów Albina Łąckiego i replikę wozu Michała Drzymały. W pobliskim Drzymałowie zobaczyliśmy obelisk poświęcony pamięci  bohaterskiego chłopa.

W Gościeszynie wrażenie zrobił monumentalny pałac Kurnatowskich, który w przeszłości gościł wielu artystów, przedstawicieli arystokracji i władz. Przez lata mieścił się w nim Dom Dziecka, obecnie znajduje się w rękach spadkobierców. To miejsce skłoniło do refleksji nad burzliwą historią, jaka stała się udziałem wielu polskich zabytków.

Wisienką na torcie była Obra, gdzie w zabudowaniach poklasztornych działa Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kształcące duchownych dla potrzeb misyjnych na niemal wszystkich kontynentach. Znajduje się w nim m.in. Muzeum Misyjne, jedno z najlepszych w kraju, które gromadzi eksponaty pochodzące od polskich księży wyjeżdżających w świat.

Wycieczka zorgnizowana została we współpracy z Urzędem Miasta, w ramach akcji „Wakacje Seniorów w Lesznie”. Dziękujemy uczestnikom za wyśmienitą atmosferę i duże zainteresowanie odwiedzanymi miejscami, które tylko potwierdziło, że wybór trasy był bardzo trafiony.