Aktualności Dodano: 28 Maja 2019

"W poszukiwaniu prawdy" - wykład Krzysztofa M. Kaźmierczaka

Data rozpoczęcia: 2019-05-28 10.30
Data zakonczenia: 2019-05-28 11.30

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza na wykład Krzysztofa M. Kaźmierczaka - autora książki "Rozstrzelani za uratowanie kobiety", który odbędzie się 28 maja 2018 r., o godzinie. 10.30 w Galerii Dwrcowej.

Prelekcja odbędzie się w ramach uroczystości związanych z uczczeniem pamięci skazanych za udział w potyczce z żołnierzami Armii Sowieckiej na dworcu kolejowym w Lesznie w nocy z 27 na 28 maja 1947 r.

Tę historię przez dziesiątki lat okrywała tajemnica. Książka „Rozstrzelani za uratowanie kobiety” przedstawia niezwykłe okoliczności jedynej po II wojnie światowej potyczki między żołnierzami Wojska Polskiego i Armii Sowieckiej. Doszło do niej w Lesznie w 1947 roku w obronie kobiety, którą mąż wydał czerwonoarmistom. 

Książka oparta jest na unikalnych, przez dziesiątki lat utajnionych dokumentach, relacjach świadków oraz własnych, długotrwałych ustaleniach. Autor, znany i nagradzany dziennikarz śledczy Krzysztof M. Kaźmierczak poświęcił kilkanaście lat na zbadanie zagadkowych okoliczności zbrojnego starcia. Większość faktów przedstawionych w książce dotąd nie była znana, a niektóre wątki cały czas okrywa tajemnica. To historia, która nie pozostawia obojętnym nikogo, kto ją pozna.

Krzysztof M. Kaźmierczak (ur. 1967) – dziennikarz śledczy i pisarz. Specjalizuje się w śledztwach o tematyce historycznej. Autor książek m.in. „Tajne spec. znaczenia” (2009), „Krótka instrukcja obsługi psa” (2016) oraz współautor „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa” (2015). Laureat m.in. Nagrody Głównej „Watergate” Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za dziennikarstwo śledcze, nagrody „Świadek Historii” IPN oraz Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa.