Aktualności Dodano: 18 października 2019

Wernisaż wystawy "Z głębin czasu"

Data rozpoczęcia: 2019-10-18
Data zakonczenia:

17.10.2019 r. odbył się wernisaż wystawy "Z głębin czasu" - Filip T.A.K (malarstwo, grafika, rysunek) i Andrzej Przewoźny (fotografia) w Galerii w Ratuszu w Lesznie. Gośćmi specjalnymi byli: czeski krytyk sztuki dr Ivan Neumann, prof Eugeniusz Józefowski z Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, dyrektorka Galerii Miejskiej w Havlickovym Brodzie Hana Nováková.
Dziękujemy wszystkim gościom za wspaniałą atmosferę.

Andrzej Przewoźny – dziennikarz, fotoreporter, fotograf. Fotografią zajmuje się od 30 lat.  Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowca Szkoły Fotografii Artystycznej. Specjalista ds. komunikacji społecznej. Autor albumów fotograficznych poświęconych Lesznu, kilkudziesięciu publikacji folderowych promujących region leszczyński oraz kilku własnych książek. Redaktor techniczny wielu wydawnictw ogólnopolskich. Na swym koncie ma 10 wystaw fotograficznych. Prowadzi warsztaty kreatywnej fotografii. Założyciel Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie. Zainteresowania: teoria fotografii, fotografia portretowa i reportażowa, psychologia społeczna, retoryka i teoria argumentacji. Koordynator krajowych i międzynarodowych warsztatów fotograficznych. Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

Malarz i artysta grafik Filip T.A.K. a właściwie Tadeusz Andrzej Krawczyszyn urodził  się w 1953 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu  Poznańskiej szkoły renowacji pracował w miejskim teatrze jako twórca dekoracji. W 1974 przeprowadził się do Zdar niedaleko Sazawy gdzie spędził 20 lat studiując z Peterem Brazda oraz w szkole artystycznej z profesorem Peterem Skarcelem. Po wizycie w USA osiedlił się w Havlickovej Borovej. T.A.K. wystawiał swoje prace nie tylko w Czechach  ale i za granicą. Jego dzieła znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Europie, Azji i Ameryce północnej. Niektóre prace znajdują się w państwowej kolekcji republiki Czeskiej.
Filip T.A.K. jest osobą posiadającą nie tylko dziwne imię ale i przeznaczenie. Żyjąc pośrodku wzgórz Czesko-Moravskich tworzy dość niezwykłe prace. Bez wątpienia jest wspaniałym artystą pełnym wewnętrznej determinacji. Jego niesamowity talent pozwala mu na przenoszenie swoich wizji w jego dzieła. Jego sceny są czasami stworzone z fragmentów  rzeczywistości tworząc nową całość innymi razy pracuje czysto abstrakcyjnie zachowując podstawowe zasady, utrzymując balans i harmonie w kompozycji.
Dla artysty ludzkie ciało jest całkiem ważne jednakże czasami zamienia się w symbol. Równie ważne jest jego oprawa, krajobraz. Ta jednolita podstawa stawia podwaliny pod przestrzenne związki które są groteskowo stylizowane i kolorowo wyolbrzymione. Ta hiperbola nie posiada egzystencjalnej lub ekspresyjnego podłoża ale jest odbiciem żartobliwego komentarza ukazującego absurd codziennych czynności.
Ostatnio Filip T.A.K. przetwarza zewnętrzne formy w nieregularne dekoracje z kolorowych skrawków. Często ten sam motyw jest powtarzany z wykorzystaniem różnych form i kolorów. Jego szkice pełnią funkcję pamiętnika w którym autor zapisuje swoje artystyczne fantazje i osobiste przeżycia.
Jego prace rozwijają się w sposób dynamiczny który sprawia ze odbiorca wystawia się na inspirujące doświadczenia.  Zdumiewające jest widzieć jego ciągłą zdolność samo odkrycia. Jego motywacją jest prawdopodobnie chęć tworzenia oryginalnych dzieł, które będą doceniane przez publiczność oraz nasze indywidualne interpretacje.