Aktualności Dodano: 26 marca 2019

Wielkanoc na pocztówkach od Niepodległości do dziś

Data rozpoczęcia: 2019-04-10
Data zakonczenia: 2019-04-10

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie zaprasza na wernisaż z cyklu ”Ze zbiorów leszczyńskich kolekcjonerów”. Tym razem w Galerii za Regałami prezentowane będą pocztówki wielkanocne ze zbiorów członków Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego pp. Józefa Szymendera, Leszka Kowalskiego i Zbigniewa Gryczki.

Działalność grupy trwa już od 45 lat. W tym czasie kolekcjonerzy organizowali różne rodzaje wystaw m.in. o podłożu patriotycznym i edukacyjnym, jednak najczęściej te związane z regionem leszczyńskim. Obecna wystawa, w której znajduje się ponad 200 kartek, prezentuje najstarsze, najciekawsze i najrzadziej spotykane kartki wielkanocne. 

Wśród pocztówek malowanych przez artystów są też te malowane przesz osoby pracujące ustami lub nogami. Wiele z nich zawiera motywy patriotyczne. Na wystawie zobaczyć będzie można również pocztówki wykonane przez dzieci z domów dziecka oraz pocztówki wydawane przez UNICEF. Pocztówki takie wspierają działalność instytucji, osób potrzebujących oraz dzieci.

Najczęściej tematyka pocztówek wielkanocnych nawiązuje do: Pana Jezusa, owieczki, jajka, króliczka, dzieci, dzwonków, kwiatów oraz zwyczaje świąteczne takie jak: dyngus, święconka, anioły i przejście z palmami do kościoła. Nie brakuje też motywów patriotycznych takich jak polskie chorągiewki, orły, barwy biało-czerwone. Najstarsze z nich były przechowywane z narażeniem życia. Można śmiało powiedzieć, że kartka pocztowa, zwłaszcza ta patriotyczna, miała swój udział w walkach o zachowanie tożsamości i odzyskanie niepodległości.

Józef Szymendera - były pracownik budownictwa i ochrony. Należy do zespłu kolekcjonerów przy Leszczyńskim Towarzystwie Kulturalnym od 1974. Członek Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich od 1986 r. Za udział w licznych wystawach wyróżniony medalem LTK - za serce dla kultury. Kolekcjonuje wydawnictwa regionalne, widokówki, pocztówki świąteczne, karty i książki. Ponadto autor zarysu historii wsi Strzyżewice. Ogółem przez 45 lat brał udział w ok. 50 wystawach.

Leszek Kowalski - mieszkanie Leszna, emerytowany pracownik PKP. Wspiera zespół leszczyńskich kolekcjonerów od początku lat 80-tych, członek od blisko 20 lat. Kolekcjonuje pocztówki: wielkanocne, bożonarodzeniowe, związane z regionem oraz z kolejnictwem. W jego zbiorach znajdują się nawet bilety kolejowe i dokumenty o Lesznie. Ponadto w jego zbiorach znaleźć można podkładki, kufle i otwieracze do piwa. Wielokrotny uczestnik wystaw, w tym tych organizowanych w leszczyńskiej bibliotece.

Zbigniew Gryczka - urodzony 31 marca 1927 r. w Rudzie Śląskiej, mieszkaniec Leszna od 1956 r., technik technolog mleczarstwa. Kolekcjonuje medale, odznaki, numizmaty, widokówki, ekslibrisy, leszczyńskie druki. Posiada unikalny zbiór etykiet serowych polskich i zagranicznych. Zbieractwem zajmuje się od 1938 r. Należy do Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich w Krakowie. W 2000 r. został wyróżniony pierścieniem "Przeszłość-Przyszłość", nadanym przez Kapitułę Honorową Nagrody Jerzego Dunin-Borkowskiego. W wystawach LTK uczestniczy od początku istnienia zespołu kolekcjonerów, od 1981 r. jest jego przewodniczącym.