Aktualności Dodano: 27 kwietnia 2020

Wspominamy naszych regionalistów: Zdzisław Smoluchowski

Data rozpoczęcia: 2020-04-27

Zdzisław Smoluchowski – znany jako animator kultury, związany z Lesznem, Śmiglem i Kaszczorem. Pierwszy prezes Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego. W 1997 roku odznaczony tytułem Zasłużony dla miasta Leszna. W latach 50-tych inicjuje powstanie formacji kabaretowej z siedzibą w „Ratuszowej”, która dzięki tej działalności stanie się wręcz miejscem kultowym. Spółdzielnia Usług Satyrycznych, Leszczyński Teatr Satyryczny dla widzów po prostu Satyrycy – ich występy ściągać będą tłumy widzów. Zdzichu był spiritus movens całego przedsięwzięcia. Pisał teksty i scenariusze, reżyserował. Nauki reżyserskie pobierał od największych, przedwojennych autorytetów. W parze z wiedzą szła niesamowita intuicja. Miał „nosa” do aktorów. Od razu wiedział, kto się sprawdzi na scenie. Tak zwany casting był dla niego tylko stratą czasu. Najważniejsze było przeświadczenie, że to  nie jest zwykły kabaret...ale właśnie prawdziwy teatr. Tak było ze Smoluchem... wszystko, co robił miało dla niego najwyższą wartość. Był liderem, ale i doskonałym kompanem.  Towarzysze ze sceny wspominali go - cała sztuka polegała nie tylko na stworzeniu kabaretu, ale na utrzymaniu zespołu. A to udało się tylko dzięki Zdzichowi. Jak było można to grandził z nami, jak było trzeba, to nas przywoływał do porządku. Można rzec, że Smoluch to był taki człowiek orkiestra. W latach osiemdziesiątych zainicjował  prowadzenie grup psychoterapii z elementami jogi. Była to działalność związana z profilaktyką uzależnień wśród młodzieży. Bardzo ważny był dla niego imperatyw duchowy. Kładł nacisk na rozwój i pracę nad własnymi słabościami. Ci, którym pomógł wspominają jego zaangażowanie i autentyczność. Podobno, gdy potrzebował wyciszenia i skupienia, gdy chciał pomedytować, znikał w zabytkowym wiatraku w Kaszczorze. Tam też miał swoją uprawę leczniczych ziół, o których powstała książka „Natura cię wyleczy”. Zdzisław Smoluchowski odszedł wieczorem 5 lipca 2003 roku podczas jednego z pobytów w wiatraku  w Kaszczorze...  (Barbara Hałusek / fot. zbiory prywatne Andrzeja Przewoźnego)

Z artykułami Zdzisława Smoluchowskiego można zapoznać się klikając w poniższy link.