Aktualności Dodano: 05 lipca 2019

Wycieczka krajoznawcza

Data rozpoczęcia: 2019-08-20
Data zakonczenia:

„Z miasta sukienników do Doliny Baryczy” – to tytuł wycieczki organizowanej 20 sierpnia br. przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, w ramach cyklu „Krajoznawcze wakacje w Bibliotece” . W ciągu jednego dnia można będzie poznać dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach Rawicza, Wąsosza i okolic. Zapraszamy do wspólnego zwiedzania.

Pierwszym punktem na trasie będzie Rawicz, czyli największa realizacja urbanistyczna w Wielkopolsce po 1500 r. W trakcie zwiedzania starówki zobaczymy m.in. Rynek z Ratuszem, w którym mieści się Muzeum Ziemi Rawickiej oraz kościół pw. św. Andrzeja Boboli. Wspólny spacer po plantach – drugich w Polsce pod względem długości - będzie okazją  do obejrzenia wielu interesujących obiektów. W Sarnowej podziwiać będziemy odnowiony wiatrak z I poł. XIX wieku. Dłuższy pobyt planujemy w wiekowym, bo lokowanym w 1290 r. Wąsoszu. Zobaczymy zabytkowe kamieniczki w centrum, obiekty sakralne, a także zespół zamkowy wybudowany w XIV w., w miejscu dawnego grodu książęcego. Odwiedzimy też Sądowel, uznawany za jedną z najstarszych osad w regionie, będący we wczesnym średniowieczu siedzibą kasztelanii. Znajduje się tam kościół pw. NMP Królowej Świata. Wycieczka zakończy się w Czeladzi Wielkiej, gdzie zwiedzimy najważniejszy zabytek wsi - gotycki kościół pw. św. Stanisława Bpa.

Zapisy przyjmujemy osobiście w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, ul. Bolesława Chrobrego 3 lub telefonicznie (tel. 65 520 53 55) w terminie do 8 sierpnia br. Koszt uczestnictwa wynosi 55 zł, płatne w MBP. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wyjazd sprzed budynku I Liceum Ogólnokształcącego o godz. 8:00, planowany powrót godz. 19:00. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.