Aktualności Dodano: 25 czerwca 2019

Wycieczka krajoznawcza z biblioteką

Data rozpoczęcia: 2019-08-08
Data zakonczenia: 2019-08-08

UWAGA! SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA NA WYCIECZKĘ KRAJOZNAWCZĄ. OSTATECZNY TERMIN ZGŁOSZENIA UCZESTNICTWA UPŁYWA 5 SIERPNIA. 

„W gościnie u Pięknej Heleny” to hasło wycieczki autokarowej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w ramach akcji Miasta Leszna „Wakacje Seniorów w Lesznie”. Na szlaku czekać będą atrakcje turystyczne Rakoniewic, Gościeszyna, Wolsztyna i Obry. Dwie identyczne tury odbędą się 23 lipca i 8 sierpnia br.

O godz. 8:00 wyruszymy autokarem z Leszna i udamy się do Rakoniewic. Tam zwiedzimy rynek oraz Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa będące jednym z najstarszych tego typu w Polsce. W placówce mieszczącej się w dawnym zborze ewangelickim zgromadzono około 4 tysiące eksponatów dokumentujących tradycje i historię straży na terenie Wielkopolski.

Następnie przez Drzymałowo dotrzemy do Gościeszyna. We wsi znajduje się neogotycki pałac Kurnatowskich wraz z parkiem oraz późnobarokowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa, kompozycyjnie powiązany z założeniem pałacowym.

Wrażeń turystycznych nie zabraknie w Wolsztynie, gdzie odwiedzimy kilka miejsc nadających miastu niepowtarzalny charakter. Na początek czeka nas wizyta w unikalnej w skali Europy, bo ostatniej czynnej Parowozowni. Po obejrzeniu pojazdów i innych pamiątek kolejowych udamy się do Muzeum Marcina Rożka, mieszczącym się w domu, gdzie w latach trzydziestych ubiegłego wieku mieszkał i tworzył znany rzeźbiarz. Spacerując promenadą wzdłuż Jeziora Wolsztyńskiego i zabytkowego parku dotrzemy do neoklasycystycznego pałacu z początku XX w.

Ostatnim punktem programu będzie leżąca na trasie szlaku cysterskiego Obra. Chlubą wsi jest barokowy klasztor, w którego murach mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Tam zwiedzimy m.in. muzeum misyjne bogate w eksponaty z całego świata oraz kościół pw. św. Jakuba Apostoła Większego – najcenniejszy obiekt w zespole.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać swój udział osobiście w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, ul. Bolesława Chrobrego 3 lub telefonicznie (tel. 65 520 53 55) w terminie do 10 lipca (wycieczka w dniu 23 lipca) i do 28 lipca (wycieczka 8 sierpnia). Koszt uczestnictwa wynosi 35 zł, płatne w MBP. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wyjazd sprzed budynku I Liceum Ogólnokształcącego o godz. 8:00, planowany powrót godz. 19:00. Serdecznie zapraszamy!