Aktualności Dodano: 23 stycznia 2018

Wystawa fotografii Szymona Brodziaka

Data rozpoczęcia: 2018-02-02
Data zakonczenia: 2018-02-16

Galeria HAS Hanna Stachowiak oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie zapraszają na autorską wystawę Szymona Brodziaka. Wystawa będzie czynna od 2 lutego do 16 lutego w MBP w Lesznie. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 lutego o godz. 19:00 w Galerii Lochy (na wernisaż obowiązują zapisy!)

Szymon Brodziak

39-letni Poznaniak, z wykształcenia ekonomista, z życiowej pasji i wyboru fotograf. Konsekwencja w działaniu, perfekcja i profesjonalizm spowodowały, że mógł spełnić swoje marzenie i zająć się sesjami dla największych światowych marek. Obecnie sam już jest rozpoznawalną na świecie marką. W 2013 roku został uznany przez Fashion TV podczas Festiwalu Filmowego w Cannes za najlepszego na świecie autora czarno-białych kampanii reklamowych. Brodziak jest laureatem międzynarodowych nagród na konkursach fotograficznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Zdobył trzy złote medale na Prix de la Photographie Paris 2012, zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie. Jeszcze jako student został wyróżniony nagrodą Johnnie Walker Keep Walking Award za ciągłe urzeczywistnianie swoich marzeń oraz pasję wyznaczania nowych ścieżek w poszukiwaniu piękna. W 2014 wydał autorski album „One”, który otrzymał Złoty Medal w kategorii „książka” w międzynarodowym konkursie Prix de la Photographie Paris.

Szymon Brodziak, jako pierwszy i jedyny do tej pory, w dodatku tak młody Polak, został wyróżniony zaproszeniem do prestiżowej wystawy: NEWTON, HORVAT, BRODZIAK w Muzeum Fotografii - Fundacji Helmuta Newtona w Berlinie w 2015 r. Zaproszenie wystosowała sama June Newton, wdowa po Helmucie Newtonie. Wystawa trwała od czerwca do listopada 2015 roku, po czym przeniosła się do austriackiego Grass. Oto jak zrecenzował talent Szymona Brodziaka dr Matthias Harder, kurator wystawy, reprezentujący Fundację Helmuta Newtona (wypowiedź z 2015 r.) "Wolą Helmuta Newtona, założyciela Fundacji, było, aby w Muzeum Fotografii w Berlinie jego prace były wystawiane w towarzystwie zdjęć innych artystów. Tegoroczna ekspozycja będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż obok dzieł legend – Newtona i Horvata – pojawią się zdjęcia niezwykle utalentowanego Polaka.

Bardzo uważnie obserwujemy artystyczny rozwój Szymona Brodziaka, który jest najmłodszym artystą prezentowanym przez naszą Fundację. Z jednej strony Brodziak zdaje się hołdować ideałom piękna obowiązującym w fotografii mody i aktu, z drugiej jednak podważa funkcjonujące w nich stereotypy. Dramaturgia wizualna jego zdjęć sprawia, że mamy wrażenie oglądania spektakularnych kadrów filmowych”. Motto artysty brzmi:”What you see is who you are”. W słowach tych zawiera się kwintesencja działań artysty, jego odbioru, ale i podawania piękna.

Szymon Brodziak wypracował rozpoznawalny styl swoich fotografii. Jego portfolio wypełniają zdjęcia wyłącznie czarno-białe. Zastosowanie takiej właśnie estetyki jest świadome i wynika z obranej koncepcji artysty. Fotografia Brodziaka przypomina niekiedy sceny ze spektakli teatralnych, często surrealistycznych, ale pełnych piękna i emocji. Niejednokrotnie możemy dopatrywać się w nich kontynuacji dzieł Helmuta Newtona, który dla Brodziaka jest mistrzem i idolem, a jego dzieła nieustanną inspiracją. Odwaga, koncepcja, zaskakujące tło dla sesji to cechy, które czynią z fotografii Szymona Brodziaka dzieła rozbudzające emocje, wywołujące zaskoczenie i w efekcie podziw dla pomysłów i ich niebanalnej realizacji.

Hanna Stachowiak GALERIA HAS


GALERIA HAS Hanna Stachowiak
ul. Bolesława Chrobrego 41, 64-100 Leszno,
tel. +48 696 038 418  e-mail:has@renes.com.pl 
www.sklep.renes.com.pl     

* Informacje i zapisy za pośrednictwem facebooka oraz pod adresem promocja@mbpleszno.pl