Aktualności Dodano: 31 Sierpnia 2020

Wystawa "Tajna Siódemka. Harcerska Konspiracja w Lesznie"

Data rozpoczęcia: 2020-08-31 12:00
Data zakonczenia: 2020-11-11 12:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie zaprasza na wystawę zatytułowaną "Tajna Siódemka. Harcerska konspiracja w Lesznie", którą oglądać można od 31 sierpnia do 15 września 2020 r. w holu Biblioteki Głównej przy ul. Bolesława Chrobrego 3.
16 września br. wystawa przeniesiona zostanie do Galerii Dworcowej, gdzie będzie dostępna dla zwiedzających do 11 października 2020r.

„Czarna Siódemka” to potoczna nazwa 7 Drużyny Harcerskiej utworzonej pod patronatem Rodziny Kolejowej. Powstała ona w połowie lat 30. XX wieku, a nazwę zaczerpnęła od koloru chust używanych przez harcerzy. Jej członkowie rekrutowali się ze środowisk związanych z koleją.

Harcerze mieli świadomość niesprzyjającego położenia Leszna. Miasto znajdowało się wówczas w rejonie nadgranicznym, a wydawało się, że nadchodzą niespokojne czasy. Z tego powodu wielu starszych druhów podjęło decyzję o odbyciu służby wojskowej. Po wybuchu II wojny światowej harcerze z „Czarnej Siódemki” wzięli udział w wojnie obronnej 1939 r. Niestety niektórzy do domu już nie wrócili.

Przegrana wojna obronna i coraz trudniejsze warunki życia nie powstrzymały harcerskiej działalności w Lesznie. Członkowie „Czarnej Siódemki” w nowych okolicznościach postawili na działania konspiracyjne. Już jako „Tajna Siódemka” prowadzili nasłuch radiowy, zbierali informacje o niemieckich urzędnikach i policjantach, a w końcu przeprowadzili operację „Harcówka”. Z zajętej przez Deutsche Reichsbahn przedwojennej siedziby harcerzy w biały dzień wynieśli książki instruktorskie i spis członków drużyny harcerskiej.

Okupacyjna rzeczywistość wiązała się z wywózkami ludności na roboty, co nie ominęło druhów z Leszna. Po pewnym czasie doszło też do dekonspiracji leszczyńskiej siatki harcerskiej i Gestapo aresztowało poszczególnych członków „Tajnej Siódemki”. Niektórzy w wyniku brutalnych śledztw trafili do więzień lub obozów koncentracyjnych. Wielu nie przeżyło. Dziś możemy powiedzieć, że młodzi ludzie ponieśli najwyższą ofiarę, a ich groby są przykładem wierności harcerskim zasadom.

Po II wojnie światowej reaktywowano w Lesznie „Czarną Siódemkę”. Wtedy jednak druhowie znaleźli się w innych warunkach i musieli stawić czoła postępującemu procesowi sowietyzacji harcerstwa.