Aktualności Dodano: 29 stycznia 2019

Wystawa fotografii "Człowiek"

Data rozpoczęcia: 2019-02-15 17.00
Data zakonczenia: 2019-03-05 17.00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Grochowiaka w Lesznie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii "Człowiek", który odbędzie się 15 lutego, o godzinie 17.00 w "Galerii za Regałami".

Autorami prac są członkowie Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego działającego przy Bibliotece.

 

Członkowie Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego o sobie:

Aleksandra Gubańska
– Moja przygoda z fotografią rozpoczęła się dokładnie 5 lat temu. Byłam już na emeryturze, miałam więcej wolnego czasu, który można było wykorzystać na własne przyjemności. Niemal przypadkowo znalazłam się na warsztatach fotograficznych organizowanych w ramach I Leszczyńskich Spotkań Fotograficznych, na które namówiła mnie koleżanka. To była świetna impreza, spotkanie w gronie pasjonatów fotografii, tych bardziej już zaawansowanych i takich jak ja, mniej. Tam zostałam uhonorowana nagrodą Grand Prix, co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Tam dowiedziałam się też najważniejszego, że to nie aparat robi zdjęcie i nie jest do tego potrzebny drogi sprzęt. LSP stały się dla mnie początkiem prawdziwej pasji, bo potem były następne spotkania fotograficzne, plenery wyjazdowe, sesje o różnej tematyce. Starałam się uczestniczyć we wszystkim, co było dla mnie dostępne i pogłębiać swoją wiedzę z tym związaną. Dużo nauczyłam się od swojej przyjaciółki, której mogę zawsze towarzyszyć w jej własnych ciekawych projektach. Lubię fotografować przyrodę o różnych porach roku. Ciekawi mnie też fotografia uliczna. Ale myślę, że piękno można znaleźć wszędzie, trzeba tylko uważnie się rozglądać.

Andrzej Przewoźny
– Moim fotograficznym mistrzem jest słońce. Bez słońca nie istnieje fotografia, ani człowiek. W swoich fotograficznych poszukiwaniach skupiam się na odnajdywaniu światła we wszystkich okolicznościach.
Jestem wykładowcą Szkoły Fotografii Artystycznej, organizatorem wielu warsztatów i szkoleń. Ale najważniejszą rzeczą jest to, że aparat fotograficzny stał się dla mnie jak chleb powszedni. Od niego zaczynam dzień i na nim kończę. I mam nadzieję, że światło w moim oku nigdy nie zgaśnie. A gdy zgaśnie... zgasnę i ja.

Marcin Maciejewski
– Fotograf, fotografik. Czynnie związany z fotografią od prawie 30 lat. Od 17 lat zawodowo zajmuje się specyficzną dziedziną fotografii, jaką jest fotografia kryminalistyczna. Absolwent Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziałach Zarządzania i Marketingu oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej . Uczestnik wielu warsztatów fotograficznych. Zwycięzca miejskiego etapu plebiscytu „Mistrzowie Fotografii” organizowanego przez Głos Wielkopolski. Członek Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego. Fascynat fotografii artystycznej.

Namysław Tatarynowicz
–  Moja przygoda z fotografią zaczęła się w roku 2014 od robienia zdjęć ilustracyjnych/dokumentalnych do serwisu Wikimedia Commons. Początkowo, w ramach ogólnopolskiej akcji, były to zdjęcia miejsc, w których można było spotkać gniazda bociana białego. Takie zdjęcia wraz z koordynatami tworzyły wspólną bazę danych dla całego kraju. Miejsca wraz z odnośnikami do zdjęć zostały wprowadzone do międzynarodowej mapy świata OpenStreetMap. Fotografowałem wówczas głównie telefonem komórkowych (Nokia N95), jak również pożyczonym od brata aparatem (FujiFilm FinePix S7000).
Spodobał mi się taki sposób dokumentowania przyrody, więc zacząłem również fotografować kościoły, budynki, figury i pomniki oraz inne miejsca, w których akurat, lub specjalnie, się znajdowałem. Obecnie do robienia zdjęć korzystam z aparatu Sony Cyber-Shot DSC-HX400V. Dzięki obiektywowi o dużym zbliżeniu spróbowałem astrofotografii, głównie księżycowej, a także mogłem zacząć robić zdjęcia trudno dostępnych miejsc. Z kolei wbudowany moduł GPS świetnie sprawdza się podczas określania lokalizacji dokumentowanych miejsc.
Lubię fotografować zastane sytuacje, dlatego fotografia dokumentalna jest tym typem fotografii, który mnie najbardziej interesuje i w tym kierunku chciałbym się rozwijać.

Renata Wodawska
–  W fotografii lubię dokładność i precyzję.Ilekrość fotografuję, zawsze zadaję pytania, jak można zrobić coś jeszcze lepiej. W fotografii najważniejszy jest człowiek
i to co go otacza, zatem wszystkie moje zabiegi skoncentrowane są wokół niego. Zanim nacisnę migawkę, zawsze zastanawiam się czy warto. I zawsze warto.

Mieczysław Kempa
- Przygodę z fotografią rozpocząłem w wieku 9 lat. Z początku była to zabawa. Fotografowałem automatem wszystko. Nie miałem konkretnego celu. Poważnie fotografię potraktowałem w 2007 roku. Zdjęcia zacząłem robić manualnie aparatem Pentax Kx. Najpierw w formacie jpg a po dwóch latach w formacie RAW Obecnie posiadam aparat Pentax K-3 II. Moje zainteresowania to: architektura, detale, krajobrazy i fotografia nocna.

Beata Raburska
– Swoją świadomą przygodę z fotografią rozpoczęłam ok. 6 lat temu, szukając w niej swojej własnej drogi, lecz wciąż mogę podpisać się pod słowami Marcina Werona: „Nie jestem fotografem, nie jestem fotografikiem, mam hobby (...) aparat traktuję jako klucz do furtki z napisem „równoległa rzeczywistość”, a sam proces tworzenia - niczym cudowna piguła lub tuba balsamu dla duszy - z powodzeniem oddala termin wyjazdu do domu wariatów lub na OIOM” :-) .

Irena Bulczyńska
– Z fotografią zetknęłam się przez przypadek - to miał być pomysł na emeryturę. Dwa lata przed przejściem na nią w 2017 r., kupiłam mój pierwszy aparat – lustrzankę Canona 600D. I tak się zaczęło. Chętnie korzystam z dostępnych warsztatów, są dla mnie bardzo cenne, gdyż ciągle się uczę. Bardzo ważny jest także kontakt z pasjonatami fotografii. Lubię fotografię plenerową i reportażową - ciekawy kadr, utrwalenie niezwykłej chwili to jest to, co najbardziej mnie cieszy.

Anna Lokś
– Kobieta w kapeluszu na wietrze i pospiesznie narzuconym płaszczu. Miłośniczka dobrej muzyki i kuchni. Podróżując, chętnie zbacza z utartych ścieżek. Z drobin – z kształtu wyrzuconej na brzeg muszli, ze wzoru na kawałku drewna, z emocji na skalnych malowidłach – buduje system, który wytłumaczy jej człowieka i naturę. Fotografią interesuje się od dawna, a w tym roku zaczęła świadomie zgłębiać jej tajniki. Lubi subtelności i niedopowiedzenia, a resztę pozostawia inteligencji odbiorcy.  

Mariusz Leszczyk
– z urodzenia zielonogórzanin, obecnie z żoną i synkiem mieszka i pracujew Lesznie. Od kilkunastu lat fotografuje zawodowo, zdobywając wiedzę i umiejętności, doświadczenie i certyfikaty podczas wyjazdów zagranicznych oraz warsztatów artystycznych w Polsce. Jest wrażliwym portrecistą. Fascynuje go też fotografia obiektów industrialnych, ruin zabytków które utrwala w fotografiach zanim ulegną zniszczeniu oraz ludzi w niecodziennych sytuacjach. Prezentował swoje prace w Zielonej Górze, Lesznie i na międzynarodowym Goerlitzer Fotofestiwal w Niemczech. Jego prace prezentowane były na wystawach poplenerowych. Wiele fotografii w dużych formatach wykorzystanych zostało jako wystrój wnętrz w firmach jak
i domach prywatnych, również za granicami Polski. Jest autorem m.in.: fotografii do branżowych czasopism marketingowych.

Agnieszka Musielak
– Pierwszy własny aparat cyfrowy dostałam, kiedy rozpoczęłam studia architektoniczne, czyli już ładnych parę lat temu. I od tej pory fotografia powoli mnie wciąga – raczej ta artystyczna niż dokumentalna. Bliskie mi tematy poza dość oczywistą architekturą i przestrzenią miejską, to krajobrazy naturalne, abstrakcje i struktury – zarówno przyrodnicze jak i sztuczne, stworzone przez człowieka. Lubię też eksperymenty ze światłem i kompozycją.

Magdalena Danielczyk
– Moja przygoda z fotografią zaczęła się już w liceum. Najpierw były zdjęcia analogowe, czarno-białe, pierwsze próby w ciemni.  Potem studia i praca nie związane z fotografią spowodowały, że na jakiś czas porzuciłam swoją pasję.  Po latach nadszedł czas na powrót do tego, co daje mi radość i pozwala na odkrywanie magii
w tym , co nas otacza.

Hania Maćkowiak
– CARPE DIEM to moja życiowa zasada. FOTOGRAFIA to moja pasja. Połączenie tych dwóch rzeczy, powoduje, że mam możliwość uchwycenia chwil, a chwile są tak bardzo ulotne... Dzięki fotografii mogę je zatrzymać i podzielić się moim spojrzeniem na świat z innymi osobami... W fotografii odnajduję spokój, uczę się wrażliwości ... to ważne by chwytać chwile...

Marcin Maciejewski
– Fotograf, fotografik. Czynnie związany z fotografią od prawie 30 lat. Od 17 lat zawodowo zajmuje się specyficzną dziedziną fotografii, jaką jest fotografia kryminalistyczna. Absolwent Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziałach Zarządzania i Marketingu oraz Dziennikarstwa
i Komunikacji Społecznej . Uczestnik wielu warsztatów fotograficznych. Zwycięzca miejskiego etapu plebiscytu „Mistrzowie Fotografii” organizowanego przez Głos Wielkopolski. Członek Leszczyńskiego Klubu Fotograficznego. Fascynat fotografii artystycznej.

Anna Jakubiak-Sęk
– Studentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Mieszka oraz tworzy w Lesznie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią, rysunkiem i rękodziełem. Chętnie eksperymentuje z różnymi technikami. Główną inspiracją w twórczości są emocje i nastrój.