Aktualności Dodano: 09 Grudnia 2020

Generał "Grot" Rowecki już na deptaku w Lesznie

Data rozpoczęcia: 2020-12-31

Od środy, 9 grudnia, na ul. Słowiańskiej między Informacją Turystyczną a Stacją Biznes można oglądać wystawę poświęconą generałowi Stefanowi "Grotowi" Roweckiemu. Została ona zorganizowana pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej.

Wystawa ma związek ze zbliżającą się 125. rocznicą urodzin generała, który przyszedł na świat 25 grudnia 1895 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W Lesznie przebywał w latach 1930-1935, dowodząc 55 Poznańskim Pułkiem Piechoty.

Przyjęta forma wystawy prezentowanej w przestrzeni miejskiej jest sposobem na popularyzację postaci generała. Przechodzień podążający jedną z najważniejszych ulic miasta, Słowiańską, może przystanąć i zapoznać się z sylwetką Stefana "Grota" Roweckiego. Plansze zawierają duże fotografie, wzbogacone najważniejszymi informacjami podanymi w skondensowanej formie.

Autorem scenariusza wystawy jest profesor Waldemar Handke. Pieczę nad całością sprawuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Przedsięwzięcie wspiera Miasto Leszno i Instytut im. gen. "Grota" Roweckiego, a patronat honorowy nad wystawą objął Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

W deptakowej części ul. Słowiańskiej wystawę będzie można oglądać do 15 stycznia 2021 roku. Można się z nią również zapoznać nie wychodząc z domu. Wszystkie plansze dostępne są w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej - wystarczy kliknąć tutaj.

Łukasz Domagała