Aktualności Dodano: 17 października 2020

Zapomniana autorka kilkudziesięciu utworów i przekładów

Data rozpoczęcia: 2020-10-20
Data zakonczenia:

Pisała powieści patriotyczne i historyczne, powiastki umoralniające, opowiadania, baśnie czerpiące z folkloru wielkopolskiego. Poza tym, że parała się pisarstwem, była kobietą o szerokich zainteresowaniach, publicystką, tłumaczką, matką dziewięciorga dzieci, założycielką pensji żeńskiej i szkoły dla guwernantek w Kościanie, patriotką. Dziś mało kto kojarzy tę autorkę, o nietypowym jak na Polkę nazwisku.

 

 

17 października mija 130 lat od śmierci Emmy z Kurowskich Puffke. Pisarka zmarła w 1890 r. w Luboni. Całe życie spędziła w Wielkopolsce. 

 

 

W drugiej połowie XIX wieku wielkopolanki, w tym leszczynianki, zaczynały odgrywać coraz większą rolę w społeczeństwie. Podejmowały odważnie działalność patriotyczną, oświatową, kulturalną. Starały się o upowszechnianie wiedzy i dzielenie się nią z innymi. Stawały się nowymi odbiorcami pism, ale też wydawcami kształtującymi opinię nowych odbiorców: kobiet i dzieci. Przykładem może być działalność naszej krajanki Emmy z Kurowskich Puffke.

Anna Mamulska

 

Twórczość Emmy Puffke miała charakter dydaktyczny i moralizatorski. Zarówno jej publicystyka jak i utwory beletrystyczne związane były tematycznie z Wielkopolską. Współpracowała z wieloma czasopismami, wydawała „Światełko. Pisemko poświęcone matkom i dzieciom”. Almanach ukazujący się w latach 1861-1862 w Lesznie nakładem Ernesta Günthera oraz niektóre teksty XIX-wiecznej pisarki dostępne są w wersji cyfrowej:

 http://62.3.168.67/dlibra/results?q=emma+puffke&action=SimpleSearchAction&type=-6&p=

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/results?q=emma+puffke&action=SimpleSearchAction&type=-6&p=0

0

 

(mk)

 

Źródło:

Anna Mamulska, Światełko. Pisemko Poświęcone Matkom i Dzieciom wydawane w Lesznie w latach 1862-1863, „Leszczyński Notatnik Akademicki” 2015, nr 55/56, str. 8-9.

Edmund Lepka, Zapomniana pisarka, „Przyjaciel Ludu” 2002, nr 3, str. 35-36.

Wiesława Albrecht-Szymanowska, [w:] „Wielkopolski Słownik Biograficzny”, red. Antoni Gąsiorowski, Poznań 1893.