Aktualności Dodano: 10 Maja 2020

Fotograficzny weekend online

Data rozpoczęcia: 2020-05-10

Przez dwa dni (9-10.05.2020) odbywały się Leszczyńskie Spotkania Fotograficzne organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie oraz Archiwum Państwowe w Lesznie. W imprezie wzięło  udział 27 osób. Wszystko odbywało się w wersji online.

- Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia już w ubiegłym roku, miało ono przebiegać oczywiście w sposób tradycyjny, ale sytuacje niezależne od nas zmusiły do przeprowadzenia imprezy właśnie w ten sposób – mówi Andrzej Przewoźny, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, który opracował cały program i poprowadził warsztaty. - Zadania fotograficzne zostały wymyślone w ten sposób, aby każdemu dać swobodę interpretacji wypowiedzi. Nie było ważne, jakim sprzętem uczestnicy wykonywali zdjęcia. Liczyła się przede wszystkim kreatywność i wyobraźnia.

Cykl zadań został przygotowany na odpowiednie pory dnia. Były ćwiczenia z fotografii portretowej oraz krajobrazowej. Część zadań związana była z kreatywnym tworzeniem fotografii dokumentalnej na przykładzie prac stworzonych przez leszczyńskiego fotografika Tadeusza Semrau. Wykonywane przez uczestników prace były na bieżąco oceniane i odsyłane z odpowiednim instruktażowym komentarzem.

- Warsztaty fotograficzne pozwoliły mi odkryć piękno otaczających mnie rzeczy i miejsc. Spojrzeć na nie z innej perspektywy.Uświadomiły mi, że nie trzeba wcale wyjeżdżać i szukać inspiracji. One są obok nas. Za to bardzo dziekuję organizatorom warsztatów fotograficznych – mówi Daria Spychała z Rawicza, uczestniczka warsztatów.

- Spędziłem kreatywnie weekend na rozwoju swojej pasji. Dziękuję za uwagi dotyczące moich prac. Będę mógł je wykorzystać w rozwijaniu zainteresowań – dodaje Tomasz Piaszczyński z Osiecznej.

- Nie jest ważne czy fotografuje się telefonem czy aparatem innej klasy. Oceniany jest pomysł i interpretacja podanych zadań – mówi Daniel Podborowski z Leszna. - Impreza w moim odczuciu wyszła fenomenalnie i oby nie była to ostatnia tego typu inicjatywa w Lesznie.

- Przekazaliśmy na potrzeby Leszczyńskich Spotkań Fotograficznych wiele zdjęć dawnego Leszna – opowiada Elżbieta Olender, dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie, współorganizator imprezy. – Warto, aby współcześni fotograficy podejrzeli, jak wyglądała tworzona kiedyś w Lesznie dokumentacja zdjęciowa dawnego miasta.

Uczestnikom warsztatów, którzy wykonali najlepsze fotografie przyznane zostały nagrody, które ufundowali: Archiwum Państwowe w Lesznie oraz sklep "Góra Wrażeń" w Lesznie.

Nagrodzeni zostali: Tomasz Piaszczyński z Osiecznej, Daria Spychała z Rawicza, Hanna Maćkowiak z Leszna, Daniel Podborowski z Leszna oraz Damian Marciniak z Drobnina.

W galerii zdjęć prezentujemy nagrodzone prace