Aktualności Dodano: 07 stycznia 2021

Żużlowe łamanie głowy

Data rozpoczęcia: 2021-01-07
Data zakonczenia:

Niedawno zamieszczona została w Żużlowej Bibliotece Cyfrowej nietypowa publikacja, prezentująca zasady rozgrywania zawodów żużlowych za pomocą kart. Pozycja „Żużel w karty” nie była jedyną tego rodzaju ciekawostką przygotowaną jako „Wydanie Specjalne” „Tygodnika Żużlowego”. Numer czwarty z 1992 roku miała pozycja nazwana „Żużlowa Łamigłówka”.

Wydanie to zawierało trzydzieści zadań o różnej skali trudności, wszystkie oczywiście związane były ze sportem żużlowym. Obok różnych rodzajów krzyżówek (rozeta, ukośnik, skojarzeniowa, panoramiczna, eliminatka, kołowa, wirówka) zamieszczono w nim wiele zadań logicznych, meczów i turniejów z niedokończoną punktacją, konkursów. To tylko kilka przykładów: „Zaproszenia”, „Bieg dodatkowy”, „Piątka”, „Junior”, „Niepełna relacja”, „Kibice”, „Medalista”, „Bieg po biegu”, „Turniej par” i wiele innych. Dla najmłodszych tajemniczy rysunek do pokolorowania.

Pomysłodawcą i autorem zadań był redaktor Roman Mączkowski, a zespół redakcyjny tworzyli jeszcze dziennikarze „Tygodnika Żużlowego”, Jolanta Kaliska i Wiesław Dobruszek. Nagrodami były radiomagnetofon i sprzęt turystyczny, a dla najmłodszych książki. Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu nagród było prawidłowe rozwiązanie co najmniej dwudziestu zadań.

Mimo wielu lat, jakie upłynęły od jej wydania, „Żużlowa Łamigłówka” wciąż może być ciekawą formą zabawy, sprawdzeniem wiedzy żużlowej i logicznego myślenia. Na polskich i światowych torach startują już zupełnie inni zawodnicy, ale ci, których nazwisk użyto w zadaniach i krzyżówkach, byli na tyle dobrymi i znanymi żużlowcami, że wciąż się o nich pamięta. A przecież zawsze można podeprzeć się wiedzą zawartą w licznych książkowych publikacjach.

Życzymy wielu emocji związanych z rozwiązywaniem zadań zamieszczonych w publikacji „Żużlowa Łamigłówka”.

Wiesław Dobruszek