Aktualności Dodano: 17 Lutego 2021

Żużlowe łamanie głowy po raz drugi

Data rozpoczęcia: 2021-02-17
Data zakonczenia:

Kilka tygodni temu zamieszczona została w Żużlowej Bibliotece Cyfrowej nietypowa publikacja, przygotowana jako „Wydanie Specjalne” „Tygodnika Żużlowego”, która miała tytuł „Żużlowa Łamigłówka”.

Duże zainteresowanie, jakim się cieszyło to wydanie, sprawiło że redakcja zdecydowała się na przygotowanie części drugiej, która ukazała się w tej samej serii z numerem 6 (1992). Tak jak poprzednio, autorem wszystkich zadań i krzyżowek był redaktor Roman Mączkowski, a zespół redakcyjny tworzyli jeszcze dziennikarze „Tygodnika Żużlowego”, Jolanta Kaliska i Wiesław Dobruszek. Nagrodami były tym razem radiomagnetofon, radio, ekspres do kawy, aparat fotograficzny i walizka, a dla najmłodszych nagrody niespodzianki. Warunkiem wzięcia udziału w losowaniu nagród było prawidłowe rozwiązanie co najmniej dwudziestu zadań.

Były nimi różnego rodzaju krzyżówki oraz zadania logiczne, związane ze sportem żużlowym, z występującymi w nich nazwiskami zawodników, działaczy, trenerów, mechaników. Bohaterami zadań byli też stranieri i juniorzy, były ciekawe rebusy, które polecamy szczególnie, a krzyżówkowe hasła dotyczyły też klubów, w tym z ligi brytyjskiej i wszystkiego co ze sportem żużlowym jest związane. Zadanie dla najmłodszych tym razem polegało na wykonaniu dowolną techniką portretu ulubionego zawodnika.     

Mimo wielu lat, jakie upłynęły od jej wydania, „Żużlowa Łamigłówka” numer dwa, wciąż może być ciekawą formą zabawy, sprawdzianem wiedzy żużlowej i logicznego myślenia. Trochę się na polskich i światowych torach pozmieniało, dziś bohaterami kibiców są już zupełnie inni zawodnicy, ale ci, których nazwisk użyto w zadaniach i krzyżówkach, byli na tyle dobrymi i znanymi żużlowcami, że wciąż się o nich pamięta. A przecież zawsze można podeprzeć się wiedzą zawartą w licznych książkowych publikacjach.

Życzymy wielu emocji związanych z rozwiązywaniem zadań zamieszczonych w drugiej części publikacji „Żużlowa Łamigłówka”, która właśnie trafiła do naszej Żużlowej Biblioteki Cyfrowej.

Wiesław Dobruszek