Aktualności Dodano: 25 września 2020

Trudne losy członków "Tajnej Siódemki"

Data rozpoczęcia: 2020-09-25

Wielu harcerzy przynależących do drużyny harcerskiej zwanej "Czarną Siódemką", a następnie konspiracyjnej "Tajnej Siódemki" podczas działalności przeciwko okupantowi straciło życie. Ich losy opisał w swojej najnowszej książce prof. Waldemar Handke.

Spotkanie promocyjne dotyczące publikacji pt. "Tajna Siódemka. Harcerska konspiracja w Lesznie" odbyło się w czwartek 24 września w Bibliotece Ratuszowej. Wśród gości znaleźli się m.in. członkowie rodzin harcerzy – Jerzy Berus, syn Tadeusza Berusa, długoletniego działacza harcerskiego po II wojnie światowej, Michał i Maciej Jagodzińscy, synowie Edmunda Jagodzińskiego oraz przedstawiciele rodziny Kuberkiewiczów.

Autor przybliżył gościom okoliczności powstania książki. Opowiedział o początkach 7 Drużyny Harcerskiej im. Henryka Dąbrowskiego, a później o konspiracyjnej działalności druhów w ramach tak zwanej "Tajnej Siódemki". Niektórzy harcerze trafili do więzień albo obozów koncentracyjnych i nie dla wszystkich los okazał się łaskawy - część spośród nich nie przeżyła. Ci młodzi ludzie złożyli ofiarę najwyższą, pozostając wiernymi przyrzeczeniu i prawu harcerskiemu. Książka prof. Waldemara Handke jest w pewnym sensie hołdem złożonym po latach bohaterom, którym przyszło żyć w trudnych czasach.

Czwartkowe wydarzenie w Bibliotece Ratuszowej stało się okazją do wymiany poglądów na temat harcerskiej działalności. Przywołało również wspomnienia z dawnych lat. Podzielili się nimi goście, którzy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji prof. Handke.

"Tajna Siódemka. Harcerska konspiracja w Lesznie" została wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Urzędu Miasta Leszna.

Promocji towarzyszyła okolicznościowa wystawa poświęcona "Tajnej Siódemce" przygotowana przez MBP w Lesznie. Do 11 października będzie można ją oglądać jeszcze w Galerii Dworcowej.

Łukasz Domagała

Zdjęcia: Patryk Sekulski