Aktualności Dodano: 12 Grudnia 2020

dr Bohdan Urbankowski o filozofii czynu

Data rozpoczęcia: 2020-12-12

Dr Bohdan Urbankowski przyjął nasze zaproszenie do udziału w projekcie "Książka - o tym się mówi". Specjalnie dla Was opowiedział o filozofii czynu i inspiracjach romantycznych w działalności Józefa Piłsudskiego. Warto posłuchać!

Dr Bohdan Urbankowski - polski poeta, eseista, dramaturg i filozof. Jest autorem ponad 50 książek – dramatów, esejów i zbiorów poezji. wśród nich znajdują się prace filozoficzne, zbiory sztuk teatralnych i radiowych, wiersze i monografie: Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Józefa Piłsudskiego, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta. Jego szkice „The Romantic Teatre; its bounds and the overstepping of bounds” oraz „The unknown Witkacy” zostały nagrodzone na międzynarodowych konkursach.

O wartości polskiej filozofii przypominały także takie eseje Urbankowskiego: ,,In response to the challenge of the age. (Brzozowski)”, „On the philosophy of Juliusz Słowacki”, „Dialectics of psychology and sociology in the social thought of Edward Abramowski”, „The world as a work of art: on the philosophy of Karol Libelt, 1807– 1875”. Autor Czerwonej mszy albo uśmiechu Stalina (wyd. drugie i trzecie jako Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina), w której przedstawia życiorysy twórców kultury w okresie powojennym.

Spotkanie jest częścią zadania pn. "Książka - o tym się mówi", dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Partnerstwo dla Książki.