Aktualności Dodano: 19 Grudnia 2020

Adwokat, który zasłużył się dla Leszna

Data rozpoczęcia: 2020-12-19
Data zakonczenia:

Wspominamy Adama Ruszczyńskiego w 145. rocznicę jego urodzin.

Na świat przyszedł 19 grudnia 1875 roku w Łabiszynie na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Wtedy miejscowość należała do powiatu szubińskiego. Ukończył szkoły w Poznaniu i Bydgoszczy, a następnie podjął studia prawnicze we Wrocławiu i Berlinie.

Kancelarię adwokacką otworzył w Lesznie w 1903 roku. Dwa lata później zaangażował się w działalność niepodległościową, m.in. w tajnej organizacji o nazwie Liga Narodowa. Wspierał konspiracyjne koło w leszczyńskim gimnazjum i przechowywał jego bibliotekę. W 1908 roku był jednym z założycieli i prezesów Koła Śpiewaczego "Dembiński" w Lesznie, a rok później zakładał też Towarzystwo Polskich Katolickich Terminatorów, które dało impuls do powstania w nieodległej przyszłości znanego do dzisiaj klubu sportowego "Polonia".

Przypomnijmy, że w tamtych latach Leszno było miastem niemieckim, a Ruszczyński był mocno zaangażowany w działalność narodową. Do tego stopnia, że po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku zapobiegł funkcjonowaniu w Lesznie wyłącznie niemieckiej Straży Obywatelskiej. Dla równowagi zorganizował polską Straż Ludową. Wkrótce został delegatem na Sejm Dzielnicowy w Poznaniu.

W styczniu 1919 roku został aresztowany przez Niemców. Podczas internowania przebywał w Głogowie i Żaganiu. Już w polskim Lesznie objął stanowisko prezesa Sądu Okręgowego, któremu podlegały sądy powiatowe działające w okolicznych miejscowościach.

W spokojniejszym okresie międzywojennym, poza pracą zawodową, angażował się w działalność społeczno-kulturalną, a nawet zajmował się sztuką, reżyserując spektakle wystawiane przez członków Towarzystwa Przemysłowców Polskich.

Chociaż z Lesznem związany był przez lata, schyłkową część życia spędził w Toruniu. W latach 1924-1929 był prezesem tamtejszego Sądu Apelacyjnego. Zmarł w Poznaniu w 1930 roku.

Adam Ruszczyński ma w Lesznie swoją ulicę. Znajduje się ona w Zaborowie (zobacz poniżej). Więcej na jego temat przeczytasz w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej, na przykład w elektronicznej wersji "Przyjaciela Ludu". Wiedzę na temat Adama Ruszczyńskiego poszerzysz też, korzystając z klasycznych zbiorów bibliotecznych - wystarczy sprawdzić tutaj.

Łukasz Domagała