Aktualności Dodano: 25 sierpnia 2021

Bryka na części

Data rozpoczęcia: 2021-08-25
Data zakonczenia:

Myślicie, że tylko obecnie poszukuje się samochodów na części? Absolutnie nie. Przykładem ogłoszenie w "Głosie Leszczyńskim". Sam kupiłbym wóz, rocznik 1925.

Ogłoszenia i reklamy publikowane w dawnej prasie pokazują nie tylko ekonomiczny, ale również społeczny obraz Leszna międzywojennego. Spójrzmy, co takiego pojawiało się w rubrykach na ostatnich stronach "Głosu Leszczyńskiego". Zacznijmy od rzeczonego samochodu:

Ford, rocznik 1925, na rozbierkę, za 300 złotych, sprzedam. Zgłosz. Leszno, Dworcowa 51, skład.

Tak poszukiwało się zaginionych przedmiotów:

Zgubiono kolczyk bursztynowy, w drodze z ul. Wolności na Dworcową. Uczciwego znalazcę uprasza się o łask. oddanie w Hurt. Tyt., Leszno, Dworcowa 2.

Znamiennym jest, że w przypadku poszukiwania zagubionych przedmiotów do dziś używa się sformułowania "Uczciwego znalazcę…".

Sprawdźmy dalej, na co jeszcze natkniemy się w gazecie. Tym razem czas na ogłoszenie medyczne:

Dr. Stanisław Pawłowski, specjalista chorób uszu, nosa i gardła osiedlił się w Lesznie, Aleje Krasińskiego nr. 4. Telefon nr. 212. Ordynuje od godziny 10-12 i od 3-5 popoł.

A tak poszukiwano do pracy pań:

Sekretarka-kasjerka oraz samodzielna korespondentka z kaucją potrzebna. - Zgłoszenia piśmienne Leszczyńska Szkoła Muzyczna.

Pewnie sam fakt zgłoszenia piśmiennego był już wstępnym etapem weryfikacji kandydatki, bo przecież nie każdy w międzywojniu potrafił pisać.

Co takiego jeszcze kryją ogłoszenia w "Głosie Leszczyńskim"? Warto przekonać się osobiście, przeglądając cyfrowe wydania gazety. Nie będziemy psuć zabawy. Wystarczy kliknąć tutaj.

Łukasz Domagała