Aktualności Dodano: 20 lipca 2022

By zachować pamięć i inspirować młode pokolenie

Data rozpoczęcia: 2022-07-20
Data zakonczenia:

Wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie ma już na swoim koncie kilkadziesiąt wydanych książek. Największą część stanowią pozycje dotyczące lokalnej historii, kultury i dziedzictwa południowo-zachodniej Wielkopolski.

Rolą, ale także misją Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie jest zachowanie pamięci oraz budowanie tożsamości miasta na podstawie historii wybitnych osób, które mieszkały w Lesznie lub które były z nim związane. W samej serii Cives Nostri – ukazało się już ponad 20 tytułów opisujących sylwetki znanych, ale także tych trochę zapomnianych leszczynian, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Przypomnijmy, że ostatnia z nich poświęcona jest Królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu. W kolekcji wspomniane są także takie zasłużone postacie jak chociażby były burmistrz Leszna Mieczysław Opatrny, czy powstańcy por. dr Bernard Śliwiński i Adam Misiak. Zamysłem serii jest przypomnienie młodemu pokoleniu o ludziach, którzy wpłynęli na bieg historii naszego miasta, dlatego biografie napisane są w przystępny sposób i można je przeczytać w zaledwie kilka godzin.

Niezwykłym powodzeniem wśród czytelników cieszyły się wydane przez MBP wspomnienia prof. Edmunda Waszyńskiego pt. „Droga do asklepiejonu”.

- Jest to autobiografia nestora leszczyńskich ginekologów, człowieka, który ma fenomenalną pamięć, bogate doświadczenie, niezwykłe życie i jest autorytetem w swojej dziedzinie.
Jego wspomnienia to zupełnie nowe spojrzenie na dzieje Leszna – mówi o książce dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Andrzej Kuźmiński.

Najnowszą pozycją, która została wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną, jest książka napisana przez dr n. med Ewę Kujawską pt. „Jerzy Chrystian Arnold (1747–1827). Życie i działalność”. Biografia medyka dawnego Leszna, członka Rady Lekarskiej Królestwa Polskiego jest przykładem na to, jak ogromną rolę odegrało Leszno, jeśli chodzi o rozwój historii medycyny.

- Ta książka jest nie tylko atrakcyjna merytorycznie, ale także została pięknie wydana. Nasze wydawnictwo przywiązuje ogromną wagę do tego, by książki były także przyjemne dla oka czytelnika. Warto zaznaczyć, że każda publikacja to efekt współdziałania autorów, doświadczonych redaktorów i wsparcia ekspertów historii, kultury i sztuki, literaturoznawstwa oraz specjalistów innych dziedzin – tłumaczy Andrzej Kuźmiński.

Biblioteka ma w planach wydać w tym roku kolejne 4 tytuły.

- Będzie to m.in. książka o leszczyńskich sybirakach wzbogacona o nowe wspomnienia i przeżycia, spisane przez dzieci wnuki osób, które spotkały się z tą tragiczną historią. Trwają również pracę nad książką o Królu Stanisławie Leszczyńskim, jednak tym razem będzie to powieść beletrystyczna, która na pewno zainteresuje wielu czytelników. Będzie to historia podana w niezwykle ciekawy sposób, łatwy i dostępny dla czytelnika. To będzie zupełnie nowy kierunek w naszym wydawnictwie – zapowiada Andrzej Kuźmiński.

Promocja i dystrybucja książek wydawnictwa MBP w Lesznie odbywa się podczas spotkań autorskich, w filiach biblioteki, na stoiskach wydawniczych przy okazji miejskich imprez plenerowych, a także za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych. Część tytułów można nabyć również w Bibliotece Ratuszowej oraz Centrum Informacji Turystycznej w Lesznie.

Zapraszamy do współpracy autorów tekstów, grafików i ludzi nauki.
Osobą do kontaktu w sprawach wydawniczych jest Irena Walachowska, kierownik Działu Wydawniczego MBP, e-mail: wydawnictwo@mbpleszno.pl

Magdalena Woźna