Aktualności Dodano: 02 grudnia 2022

Fakty uzupełnione wyobraźnią

Data rozpoczęcia: 2022-12-02
Data zakonczenia:

W ramach projektu "Co z tą książką?" 30 listopada 2022 roku w Bibliotece Ratuszowej odbyło się spotkanie z pisarzem i historykiem, specjalizującym się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej - Jackiem Komudą.

- Zacząłem od pisania powieści fantasy, ale okazało się, że z każdą kolejną, coraz więcej w nich historii, a coraz mniej fantastyki. Dlatego wpadłem na pomysł, by napisać fantasy szlachecką, opartą nie na wzorach tolkienowskich, czy mitach arturiańskich, które leżą u podstaw każdej fantasy zachodniej, lecz na losach Polki szlacheckiej. Elementy fantastyki są niezbędne w moich powieściach, by pokazać mentalność ludzi, którzy przecież kiedyś wierzyli w czarownice, magię, czy wpływ planet na nasze życie. Te wątki tworzą unikalny koloryt tej epoki. Miałem być naukowcem i analizować źródła historyczne, ale ja wolałem tę historię zobaczyć i przeżyć, jak ludzie z poprzednich epok - mówił podczas spotkania Jacek Komuda.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć dlaczego dom Jacka Komudy przypomina plan zdjęciowy filmu "Ogniem i Mieczem", co go tak bardzo fascynuje w Polsce szlacheckiej, w jaki sposób poszukuje informacji do swoich książek, co myśli o powieściach Sienkiewicza, czy nadal pisze scenariusze do gier, o czym będzie jego kolejna książka i dlaczego teraz pracuje przy produkcji filmu, koniecznie kliknijcie w link: https://fb.watch/h8AgX0xq2j/

Spotkanie było transmitowane na żywo na naszym profilu Facebook i towarzyszyło mu symultaniczne tłumaczenie na język migowy przez Ewę Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.

Jacek Komuda - zawodowy pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Autor siedemnastu książek: dziewięciu powieści historycznych, marynistycznych i siedmiu zbiorów opowiadań, których akcja rozgrywa się w XVII w., na morzach i oceanach oraz w XV-wiecznej Francji, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich czytelników. Autor otrzymał też stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawane w ramach pierwszego etapu konkursu na scenariusz filmu historycznego.

Do najsłynniejszych powieści autora należy czterotomowy cykl Samozwaniec (Fabryka Słów 2009–2013), który opowiada o wyprawie Polaków na Moskwę na początku XVII w., oraz Banita (Fabryka Słów 2011) – mroczna i zaskakująca opowieść o miłości szlachcica-rębajły i pięknej kurtyzany. Najnowszym dziełem jest powieść Hubal – opowiadająca o losach legendarnego zagończyka i dowódcy, majora Henryka Dobrzańskiego, który we wrześniu 1939 r. nie złożył broni po przegranej wojnie.

Nakładem Fabryki Słów ukazały się także powieści: Wilcze gniazdo (2002), Bohun (2006) – poświęcony największej klęsce Rzeczypospolitej w wojnach z Kozakami, Czarna szabla (2007) i Diabeł Łańcucki (2007), które ukazują wielokulturowe XVII-wieczne kresy Rzeczypospolitej. Galeony Wojny (2007) nawiązujące do walk polskiej floty za czasów Zygmunta III Wazy i piracka Czarna bandera (2008) opisująca brutalny świat korsarzy i buntowników. Kolejne pozycje autora to Villon: Imię Bestii (2005) i Villon: Herezjarcha (2008) – zbiory opowiadań o Franciszku Villonie, francuskim poecie wyklętym żyjącym w XV w.

Autor jest stałym współpracownikiem tygodnika Do Rzeczy, gdzie prowadzi dział felietonów kulinarnych: Podróże kuchmistrza koronnego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Magdalena Woźna