Aktualności Dodano: 02 kwietnia 2020

Gość "Pasjoteki" Filip T.A.K.

Data rozpoczęcia: 2020-04-02
Data zakonczenia:

Miejska Biblioteka Publiczna uruchomiła cykl, w którym prezentować będziemy ludzi z pasją. Cykl ten nazwaliśmy "Pasjoteką". Kolejną osobą, którą gościmy w "Pasjotece" jest doskonały artysta, rysownik oraz grafik Filip T.A.K. - przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie.

Malarz i artysta grafik Filip T.A.K. a właściwie Tadeusz Andrzej Krawczyszyn urodził się w 1953 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu Poznańskiej szkoły renowacji pracował w miejskim teatrze jako twórca dekoracji. W 1974 przeprowadził się do Zdar niedaleko Sazawy gdzie spędził 20 lat studiując z Peterem Brazda oraz w szkole artystycznej z profesorem Peterem Skarcelem. Po wizycie w USA osiedlił się w Havlickovej Borovej. T.A.K. wystawiał swoje prace nie tylko w Czechach ale i za granicą. Jego dzieła znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Europie, Azji i Ameryce północnej. Niektóre prace znajdują się w państwowej kolekcji republiki Czeskiej.

Filip T.A.K. jest osobą posiadającą nie tylko dziwne imię ale i przeznaczenie. Żyjąc pośrodku wzgórz Czesko-Moravskich tworzy dość niezwykłe prace. Bez wątpienia jest wspaniałym artystą pełnym wewnętrznej determinacji. Jego niesamowity talent pozwala mu na przenoszenie swoich wizji w jego dzieła. Jego sceny są czasami stworzone z fragmentów rzeczywistości tworząc nową całość innymi razy pracuje czysto abstrakcyjnie zachowując podstawowe zasady, utrzymując balans i harmonie w kompozycji.

Dla artysty ludzkie ciało jest całkiem ważne jednakże czasami zamienia się w symbol. Równie ważne jest jego oprawa, krajobraz. Ta jednolita podstawa stawia podwaliny pod przestrzenne związki które są groteskowo stylizowane i kolorowo wyolbrzymione. Ta hiperbola nie posiada egzystencjalnej lub ekspresyjnego podłoża ale jest odbiciem żartobliwego komentarza ukazującego absurd codziennych czynności.

Ostatnio Filip T.A.K. przetwarza zewnętrzne formy w nieregularne dekoracje z kolorowych skrawków. Często ten sam motyw jest powtarzany z wykorzystaniem różnych form i kolorów. Jego szkice pełnią funkcję pamiętnika w którym autor zapisuje swoje artystyczne fantazje i osobiste przeżycia.

Jego prace rozwijają się w sposób dynamiczny który sprawia ze odbiorca wystawia się na inspirujące doświadczenia. Zdumiewające jest widzieć jego ciągłą zdolność samo odkrycia. Jego motywacją jest prawdopodobnie chęć tworzenia oryginalnych dzieł, które będą doceniane przez publiczność oraz nasze indywidualne interpretacje.