Aktualności Dodano: 02 Września 2022

Kolejna wystawa na ogrodzeniu Biblioteki

Data rozpoczęcia: 2022-09-02

Jak satyra poradziła sobie z cenzurą

PRL był w historii bardzo kreatywnym czasem dla artystów. Oni, jako nieliczni, mogli na swoich rysunkach, w tekstach piosenek czy między wierszami przedstawiać słodko-gorzką rzeczywistość. Eksponowana w maju 2022 r. na ogrodzeniu filii nr 2 MBP w Lesznie wystawa „Komiks w PRL-u, PRL w komiksie” prezentowała liczne wątki codzienne, propagandowe i służebne wobec władzy po inspirowane wydarzeniami, wymyślone i wręcz fantastyczne. Teraz przyszedł czas na satyrę (w rysunku), która była często stosowana do omijania ostrej cenzury.

Plansze wystawy plenerowej przedstawiają wybrane rysunki Jacka Woźniaka z lat 1980–1981, do których udało się dotrzeć Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Są one uzupełnione kilkoma rysunkami z okresu wcześniejszego, kiedy rysownik publikował swoje prace w pismach wydawanych legalnie (tzn. kontrolowanych przez cenzurę).
Jacek Woźniak to pochodzący z Krakowa rysownik i malarz. Obecnie mieszka w Paryżu, gdzie pracuje w tygodniku satyrycznym „Le Canard enchaîné”. Zajmuje się też tworzeniem plakatów m. in. dla Rady Europy, międzynarodowych festiwali jazzowych czy teatrów. W swoim dorobku ma wiele filmów rysunkowych z muzyką Archiego Sheppa i Manu Chao, dla których projektuje okładki i afisze.

Wystawę rysunków Jacka Woźniaka można oglądać w terminie 2.09.2022-31.10.2022 r. przy siedzibie filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie (al. Jana Pawła II).

Karolina A. Pawłowska