Aktualności Dodano: 16 Października 2021

Koncert - Julia Sawicka Quintet

Data rozpoczęcia: 2021-10-16 19:00
Data zakonczenia: 2021-10-16 20:00

W najbliższa sobotę (16.10.2021) odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Poezja Jazzu". Tym razem, na naszej scenie w Bibliotece Ratuszowej pojawi się zespół Julia Sawicka Quintet. Podczas koncertu zaprezentowany zostanie materiał z albumu „Za sen mój chodzę na czereśnie”, który powstał z fascynacji poezją Tadeusza Nowaka (1930 – 1991). Większość utworów na płycie skomponowano do słów  psalmów tego niezwykłego, a nieco zapomnianego dziś twórcy.

Zespół wystąpi w składzie:
Julia Sawicka- wokal
Hubert Radoszko - gitara
Jarosław Buczkowski- akordeon
Żenia Betliński - kontrabas
Mateusz Maniak - perkusja
 

 

Coraz trudniej w tych czasach o zachwyt nad nową muzyką, o wypieki na twarzy, przyjemny dreszcz przechodzący przez nasze ciało. A jednak doświadczyłem tych stanów po wysłuchaniu pięciu utworów Julii Sawickiej. Jest w tej muzyce ogromna kultura, tak naprawdę zawarta w trzech aspektach: dźwięku, słowie i melodii. Akustyczność formy łamie gitara elektryczna Davida Dorůžki, warsztat wokalny Julii Sawickiej w połączeniu z silną, trochę matową ale przede wszystkim charakterystyczną barwą głosu, jest z gatunku tych hipnotyzujących.

Próżno doszukiwać się w tych nagraniach popisów wokalnych czy solówek szybszych od prędkości światła. To jest ten rodzaj grania, który sobie najbardziej cenię, w którym jest tyle dźwięków ile potrzeba i każdy z nich jest ważny, każdy ma swoją moc oddziaływania. Purystów jazzowych tylko zapewnię, że Julia Sawicka jest bardziej jazzowa od Norah Jones, bardziej optymistyczna od Cassandry Wilson a klimatem nagrań dorównuje Dianie Krall.

Sylwester Podgórski


Koncert jest częścią projektu pn. Poezja Jazzu dofinansowanego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.