Aktualności Dodano: 21 listopada 2022

Koncert Natalii Lebiediewej & Laury Marti

Data rozpoczęcia: 2022-11-21
Data zakonczenia:

W sobotę 19 listopada 2022 roku w Bibliotece Ratuszowej odbył się koncert Natalii Lebiediewej & Laury Marti! Wydarzenie było częścią projektu pn. "Filmografia Jazzu".


LAURA MARTI - piosenkarka jazzowa, etno, rockowa i popowa, kompozytorka i autorką tekstów. Jest Ukrainką o ormiańskich korzeniach i brazylijskim sercu, jedną z najbardziej wszechstronnych piosenkarek na Ukrainie o charakterystycznym aksamitnym głosie. Jest ona muzykiem o wyjątkowej charyzmie, który nigdy nie stoi w miejscu i nieustannie eksperymentuje w różnych gatunkach.

Otrzymała tytuł "Piosenkarza Roku" od ELLE Style Awards.

Jako wokalistka jazzowa współpracowała z kilkoma uznanymi międzynarodowymi muzykami jazzowymi: Bobby McFerrin, Lars Danielsson, Magnus Öström, Michiel Borstlap, Hans Peter Salentin, Misha Tsiganov, Vadim Neselovskyi, Tamara
Lukasheva. Wydała 5 albumów studyjnych, wyprodukowała znaczną liczbę singli.
Oprócz projektów jazzowych i popowych, Laura jest członkinią Nataliya Lebedeva Trio i "Jazz in Kiev Band" prowadzonego przez Alexeya Kogana.

Uczestniczyła w kilku festiwalach zagranicznych: Leopolis Jazz Fest (Alfa Jazz Fest), Jazz nad Odrą, Lotos Jazz Fest, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Bez, Bouquet Kyiv Stage, Atlas Weekend i innych.
Występy na żywo LAURY MARTI są zawsze skoncentrowaną mieszanką emocji, potężnej energii, inspiracji, miłości, 100% wysokiej jakości materiału z delikatnym ukraińskim akcentem.


NATALIYA LEBEDEVA - pianistka, kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie. Z powodzeniem kierowała również jazzowym festiwalem „Atlant-M” w 2004 i 2005 roku. W 1999 roku ukazała się jej pierwsza autorska płyta „Night Groove”. Jest autorką oryginalnych programów muzycznych: „Wriemiena goda”, „Brazylijskie metamorfozy”, „Richard Rodgers Songbook”, „Talking about Standards” i innych, a także aranżacji standardów jazzowych i brazylijskich utworów muzycznych.

Brała udział w nagraniach wielu albumów, konkursach i festiwalach jazzowych. W roku 2006 ukazał się jej pierwszy autorski album „Paints” nagrany przez trio z udziałem: Igora Zakusa - kontrabas, Alexa Fantayeva (perkusja). Gościem specjalnym albumu był Artyom Mendelenko (saksofon). Rok później, we wrześniu 2007 roku, ukazał się jej drugi album „Medium Cool”. Natalia Lebedeva jest również członkiem zespołów: Night Groove, Kwintet Andreya Arnautova, Kwintet Sergieya Ovsianikova. Uczestniczyła w wielu festiwalach: „Dodż” (Donieck, Ukraina), „Ednist” (Kijów, Ukraina), „Jazz Karnawał” (Odessa, Ukraina), „Czerkawskie Dni Jazzowe”, „Jazz Koktebel” (AR Krym) „Dniprograstrol” (Kijów), Festiwal Wina i Jazzu” (Jałta), „Jesienny Blues” (Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Nikopoli), „Wieczory pamięci Volodimira Simonenka” (Kijów), Zaduszki Jazzowe w Kielcach, Róże Jazz Festiwal w Zielonej Górze, Festiwal Jazzowy w Banskiej Scawnicy (Słowacja).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zdjęcia: Witold Spisz