Aktualności Dodano: 18 września 2022

Literatura przełożona na dźwięki

Data rozpoczęcia: 2022-09-18
Data zakonczenia:

W sobotę 17 września 2022 roku w Bibliotece Głównej w ramach projektu "Filmografia Jazzu" odbył się koncert Leszek Kułakowski Quintet inspirowany twórczością Witkacego.

- Ten koncert to nie tylko muzyka, ale także literatura. Znajdujemy się w miejscu, gdzie związki literatury z muzyką jazzową od dawna są promowane. Zatem chyba nie ma w Polsce lepszego miejsca na tego typu wydarzenie niż właśnie leszczyńska biblioteka. Nie ma innego artysty prócz Leszka Kulakowskiego, który mógł nagrać właśnie taką płytę i w tak wspaniały sposób przełożyć literaturę na dźwięki. Prace Witkacego to piękno samo w sobie, a muzyka improwizowana, czyli jazz najlepiej oddaje klimat jego dzieł - tymi słowami Andrzej Winiszewski (dziennikarz muzyczny specjalizujący się w historii polskiego jazzu) zapowiadał to nieoczywiste wydarzenie.

Witkacy Narkotyki to wyjątkowy muzyczny projekt Leszka Kułakowskiego, który nawiązuje do twórczej spuścizny Stanisława Ignacego Witkiewicza i jego słynnych eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi. Leszek Kułakowski wraz z zespołem zaprezentowali materiał z płyty w wersji koncertowej z udziałem aktora czytającego fragmenty działa Witkacego. To była fascynująca podróż przez niemytą duszę tego złożonego i niepokornego artysty.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Magdalena Woźna