Aktualności Dodano: 12 października 2021

Kazimierz Wierzyński – jeździec śmiechu

Data rozpoczęcia: 2021-10-18 17:00
Data zakonczenia: 2021-10-18 18:00

„Miewam czasem złudzenia, że żyłem kilka razy, że na moje życie złożyło się kilka egzystencji, że każda z nich była inna i że nie wiadomo, jak wszystkie zjednoczyły się w nieprzerwany ciąg moich 70 lat” – mówił o sobie Kazimierz Wierzyński - poeta, współzałożyciel grupy Skamander. Eseista, reportażysta, felietonista radiowy, autor artykułów o sporcie, prozaik, oficer armii austriackiej w czasie I wojny światowej, więzień rosyjskiego obozu jenieckiego, emigrant. Twórczość Kazimierza Wierzyńskiego jest odbiciem jego życia, widoków, które mijał, miejsc, które odwiedzał i ludzi, których spotkał. O tym, jak ten – być może najmniej poznany Skamandryta – widziany jest oczami współczesnej krytyki, a także o meandrach jego niezwykłego życia dyskutować będą, biografowie i krytycy literaccy, Katarzyna Wójcik i Radosław Romaniuk.


Zapraszamy na ostatnie już spotkanie z cyklu Między Wierszami pt. „Kazimierz Wierzyński – jeździec śmiechu”, które odbędzie się 18 października 2021 roku o godz. 17 w Bibliotece Ratuszowej


Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, a towarzyszyć mu będzie obecność symultanicznej tłumaczki języka migowego - Ewy Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.


Projekt Między Wierszami to literacki spacer po kafejkach tętniących artystycznym klimatem. Z kawiarenki w Bibliotece Ratuszowej udamy się do kawiarni „Mała Ziemiańska”, „Pod Picadorem”, czy Kawiarni „Kresy” na Nowym Świecie. Podejrzymy, co słychać u Skamandrytów tudzież u innych sławnych polskich poetów. W przyjemnym kawiarnianym klimacie będzie można wysłuchać rozmowy biografów i znawców twórczości m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Przybosia, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Stanisława Grochowiaka. Będzie to opowieść pełna anegdot, ciekawostek, a może nawet przełomowych odkryć. Troszeczkę jakby w plotkarskim klimacie ściągniemy poetów z literackiego Parnasu, chcąc przybliżyć ich i oswoić z słuchaczami. Kto wie może po takim spotkaniu niejeden z nich okaże się dla Państwa bliskim znajomym? 


Katarzyna Wójcik - doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo zajmuje się redakcją książek i dziennikarstwem literackim. Współpracuje między innymi z „Nowymi Książkami”, „Toposem”, „Twórczością” i „Wydawcą”. Współprowadzi z Jarosławem Jakubowskim program literacki „Gadające Głowy” w TVP Bydgoszcz.

Radosław Romaniuk – literaturoznawca, eseista, edytor, doktor nauk humanistycznych. Autor tomu szkiców poświęconych myśli filozoficzno-religijnej Lwa Tołstoja Dramat religijny Tołstoja (2004), zbioru esejów biograficznych One (wyd. 1 2006, wyd. 2 2014) oraz dwutomowej książki Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza (t. 1 2012, t. 2 2017). Opracował edytorsko dziesięć książek – dzienników, esejów, listów, przekładów poetyckich i wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, Konstantego A. Jeleńskiego i Czesława Miłosza. Publikuje podcast „Pełnia Literatury”. Nocny podcast literacki.

Spotkanie jest częścią projektu pn. Między Wierszami dofinansowanego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.