Aktualności Dodano: 02 Kwietnia 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Data rozpoczęcia: 2021-04-02
Data zakonczenia:

Dziś, drugiego kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto ustanowione w 1967 roku ma na celu rozpowszechnianie dziecięcej literatury, przede wszystkim zaś promowanie samodzielnej lektury i głośnego czytania dzieciom. Data drugiego kwietnia wybrana została nieprzypadkowo. To dzień urodzin baśniopisarza Jana Christiana Andersena. Inicjatorem akcji była Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi, która ustanowiła obchody święta każdego roku w innym kraju. Polska organizatorem tego wydarzenia była w roku 1979. W Polsce przedłużeniem  tego święta jest coroczna akcja „Cała Polska czyta dzieciom”. 

 

Jest okazja, żeby podkreślić pewne fakty… choć jesteśmy przekonani, że specjalnych świąt i obchodów do tego nie trzeba. Czytanie… 

- usprawnia myślenie, pamięć, język;

- rozwija zainteresowania, pasje;

- rozwija kompetencje poznawcze, uczy wyrażać emocje i je nazywać;

- relaksuje i daje chwile wolne od stresu;

- wpływa na wyobraźnię i kreatywność;

- pozwala nawiązywać relacje z innymi ludźmi;

- ułatwia odnaleźć się w rzeczywistości;

- buduje poczucie własnej wartości i dobre samopoczucie;

- uczy logiki i buduje naszą inteligencję;

- zawsze jest trendy, modne i na czasie.

 

Po co więc czytać? Ci którzy czytają już wiedzą! Pozostałych gorąco zachęcamy. W bibliotece znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie… wystarczy się rozejrzeć. W ofercie bogaty księgozbiór książek dla dzieci i młodzieży. Zachęcamy do odwiedzin, wypożyczeń! Warto poznawać, warto odkrywać, warto czytać.

Barbara Hałusek