Aktualności Dodano: 09 maja 2022

Nie ma ciepła, ale jest wielkie świętowanie

Data rozpoczęcia: 2022-05-09
Data zakonczenia:

Mieszkańcy osiedla Sułkowskiego A w Lesznie przez 84 dni nie mieli w lokalach ciepłej wody. Ale kto by się tam martwił tak przyziemnymi sprawami jak jakaś woda. Ważne, że plany wykonane i że jest zielono. Zapraszamy na kolejną wycieczkę do lat minionych z "Panoramą Leszczyńską".

Nie milkną echa pochodu pierwszomajowego (na zdjęciu), który odbył się w roku 1980. Oto jak opisali go dziennikarze gazety w wydaniu z 11 maja:

Ludzie pracy województwa leszczyńskiego obchodzili tegoroczne 1-majowe święto w poczuciu dobrze spełnionych obowiązków. Zdecydowana większość załóg przedsiębiorstw przemysłowych zameldowała o wykonaniu i przekroczeniu zadań planu czterech miesięcy br. Wartość pierwszomajowych czynów i zobowiązań przekroczyła 18 mln zł - czytamy w "PL" - W pochodach uczestniczyli mieszkańcy wszystkich miast i gmin. Uroczysty nastrój stwarzały barwne dekoracje. Ludzie pracy Ziemi Leszczyńskiej manifestowali swoje poparcie dla polityki partii i przyjaźń dla Kraju Rad i innych państw socjalistycznych oraz solidarność z narodami walczącymi o wolność.

Czterdzieści dwa lata później ten opis wydaje się absolutnie nieprawdopodobny i niemal bajkowy. Taka była historia i warto na to spojrzeć przez taki właśnie pryzmat, wstrzymując się od jakichkolwiek ocen.

Ówczesna "Panorama Leszczyńska" to nie tylko propaganda PZPR-owska, ale również teksty o sprawach bliskich czytelnikom. Na przykład o (nie)dostarczaniu ciepła do mieszkań i problemach branży ciepłowniczej w województwie leszczyńskim. Zacznijmy od konkretów:

Pierwszy i najważniejszy jest taki, że ciepłownicze możliwości od lat już nie potrafią sprostać potrzebom i wymaganiom mieszkańców województw (...)

Dalej jest tylko gorzej:

Kotłownia przy ul. Dekana w Lesznie mogłaby sprostać potrzebom mieszkańców jedynie w wypadku bezawaryjnej pracy dwóch zainstalowanych kotłów (...)  Obiekt na osiedlu XXX-lecia w Kościanie praktycznie nie był przygotowany do eksploatacji z powodu wielu wad i niedoróbek w wykonaniu. Pilnego zakończenia wymagały roboty na wymiennikowni dla Osiedla Przyjaźni w Lesznie.

Na dokładkę:

W niektórych mieszkaniach na Osiedlu Tysiąclecia w Gostyniu zanotowano przypadki obniżenia się temperatury nawet do 13-15 stopni, a przez 20 dni stycznia niedogrzanych było 90 mieszkań na Osiedlu Zwycięstwa we Wschowie (...)

I jeszcze jeden smaczek z branży:

W okresie od lipca do końca grudnia ub.r. mieszkańcy osiedla Sułkowskiego A w Lesznie byli pozbawieni ciepłej wody przez 84 dni (...)

Koniec narzekania, precz z malkontenctwem. W końcu coś, co podnosi człowieka na duchu:

Co by złego nie mówić o leszczyńskich osiedlach mieszkaniowych, trzeba jednak przyznać, że zieleń jest tam coraz mocniej widoczna. I może właśnie dlatego przejezdnym nasze osiedla na ogół się podobają. Tereny zieleni w znacznym stopniu tonują agresywną architekturę wielkich brył betonowych, wprowadzają do monotonnego krajobrazu żywy akcent, urozmaicają pejzaż współczesnych osiedli. Krótko mówiąc zieleń przyczynia się do tego, że po prostu lepiej i zdrowiej nam się mieszka.

I tego się trzymajmy. Więcej z tego wydania "Panoramy" znajdziesz w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej.

Łukasz Domagała