Aktualności Dodano: 10 Października 2020

"Więc czytajmy, niech się dzieje NOC BIBLIOTEK"

Data rozpoczęcia: 2020-10-10
Data zakonczenia:


Witamy na Nocy Bibliotek i zapraszamy do udziału w wydarzeniach online przygotowanych specjalnie na ten czas.

Tegorocznej edycji towarzyszy hasło „Klimat na czytanie”, mówiące o tym, że trudna rzeczywistość, w której się znaleźliśmy może być dobrą porą na bycie z książką. Ale przywołuje również skojarzenia dosłowne, związane z ekologią. Bo skoro klimat to  przyroda, troska o środowisko naturalne, dbanie o ogólny dobrostan naszej planety. Wielkie wyzwania współczesnego świata!

 

 

Nawiązując do tematu przewodniego zapraszamy do udziału w warsztatach online

„Las zamknięty w szkle”

Miniaturowy las w słoiku to jedyny w swoim rodzaju samowystarczalny ekosystem, który rośnie, zmienia się i rozwija dzięki zamkniętemu obiegowi wody. Jak wykonać unikatowe kompozycje leśne, stanowiące jeden z najpopularniejszych obecnie trendów w dekoracji i wystroju wnętrz? Jak przygotować odpowiednie podłoże, dobrać rośliny, ułożyć elementy? Zachęcamy do oglądania i „wyczarowywania” własnych, zielonych, niepowtarzalnych kompozycji roślinnych. 

 



Jacek Cygan, słynny autor piosenek, ambasador fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”, specjalnie na Noc Bibliotek 2020 napisał wiersz – hymn.

 

„Klimat na czytanie”

Matka Ziemia, jak wiadomo, ma syna,
Który nosi piękne imię Klimat.
I ten Klimat od najmłodszych lat życia,
Ponad wszystko bardzo lubił czytać.
Z tego względu niejedna dziewczyna
Powtarzała: Jaki super-Klimat!
Lubił czytać o naturze, o przyrodzie,
I tak Klimat stał się pierwszym ekologiem.
Dziś, gdy Matka Ziemia jest w opałach,
Klimat nas alarmuje: – Trzeba działać!
Choć sam walczy i się stara chronić Ziemię,
Tylko z nami może spełnić swe marzenie.
Taki morał w tej historii się ukrywa:
Gdy czytamy, Klimatowi sił przybywa!
Więc czytajmy, bądźmy mądrzy, bo w tej ciszy,
Klimat wie, że może na nas liczyć!
Zróbmy sobie małą ekologię własną
A czytanie niech się stanie naszą pasją!
Jeszcze rzecz istotna niesłychanie:
Matka Ziemia jest wrażliwa na czytanie.
Gdy czytamy jest jej lżej, spokojniej trochę.
Więc czytajmy, niech się dzieje NOC BIBLIOTEK!

 

 

„Zakamarki Biblioteki”

Wirtualny spacer po miejscach mniej znanych i niedostępnych. Czy wiecie jaka historia wiąże się z figurą św. Barbary, witającą czytelników przekraczających próg MBP? Gdzie podczas prac remontowych natrafiono na ludzkie kości? Która część budynku zamieszkana była przez lokatorów?

Zejdźmy razem do „Lochów”, zobaczmy magazyn rzeczy zbędnych i odwiedźmy najwyższą kondygnację, czyli strych, niedostępny nawet dla pracowników. Zapraszamy na wspólną wędrówkę po naszej siedzibie.

 

 

 

 

Bolesław Leśmian,  „Baśń o rumaku zaklętym” (czyta: Marek Prałat)

Trzeba bardzo natężyć uwagę, aby od początku do końca wysłuchać baśni o zaklętym rumaku. Jest to bowiem baśń pełna zdarzeń niespodzianych i cudów niesłychanych. Naprawdę czarodziejska baśń. Toteż nieuważnemu i nieostrożnemu słuchaczowi łatwo zabłąkać się w tej baśni tak samo, jak się pewien chłopiec zabłąkał w lesie czarodziejskim. O północy wszystkie ścieżki i drogi tego dziwnego lasu zaczęły ze śmiechem skakać i pląsać i — rozpląsane — uciekały przed chłopcem, ile razy chciał na jedną z nich nastąpić nogą, ażeby po niej wrócić do domu. Trzeba być bardzo uważnym wówczas, kiedy się wchodzi do czarodziejskiego lasu, albo wówczas, kiedy się słucha naprawdę czarodziejskiej baśni. Nawet królowie perscy, arabscy i indyjscy natężali swoją królewską uwagę, gdy im opowiadano tę dziwną i straszną, i osobliwą, i niepojętą baśń o rumaku zaklętym.

Prosimy więc o ciszę, gdyż oto baśń się zaczyna!