Aktualności Dodano: 03 lipca 2022

O Ukrainie z innej perspektywy

Data rozpoczęcia: 2022-07-03
Data zakonczenia:

Mimo że od kilku miesięcy słyszymy o tym kraju każdego dnia w mediach, a jego obywatele są naszymi kolegami z pracy, znajomymi, a dla niektórych zdążyli stać się już nawet przyjaciółmi, to tak naprawdę nadal niewiele wiemy o Ukrainie.

Wiedzieliście, że Ukraińcy stworzyli WhatsApp i że produkują rakiety kosmiczne? Wiedzieliście, że barszcz to nie jest zupa, lecz rzadkie danie, a Ukraińcy starają się o wpisanie go na listę ich niematerialnej spuścizny w UNESCO? Wiedzieliście, że ukraińskie pociągi się nie spóźniają, a każdy, kto podróżuje nimi powyżej sześciu godzin, dostaje w przydziale pościel i herbatę? Wiedzieliście, że w ostatnich latach życie w Kijowie stało się droższe niż w Moskwie, a Ukraińcy stworzyli sześć firm wycenianych na co najmniej miliard dolarów?

O tym wszystkim, a także o złożonej tożsamości, niełatwej historii i różnicach między naszymi narodami, przeczytacie w książce Katarzyny Łozy pt. „Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy”.

W czwartek 30 czerwca w Bibliotece Ratuszowej odbyło się spotkanie z autorką tej słodko-gorzkiej opowieści o kraju wielu kontrastów, w którym smak sałatki warzywnej miesza się z kawiorem i kiszonym arbuzem.

Katarzyna Łoza to warszawianka od 18 lat mieszkająca we Lwowie. Wieloletnia przewodniczka, założycielka biura wycieczkowego i bloga Lwów.info. Katarzyna Łoza, autorka artykułów prasowych poświęconych miastu, które wciąż odkrywa. Chętnie podróżuje po mało znanych zakątkach Ukrainy i świata.

Wydarzenie było zorganizowane z inicjatywy Fundacji Leszno dla Ukrainy.

Magdalena Woźna