Aktualności Dodano: 13 maja 2021

O tym, jak rzymski architekt odcisnął piętno na wielkopolskiej architekturze

Data rozpoczęcia: 2021-05-13
Data zakonczenia:

Jedno wiadomo na pewno - Pompeo Ferrari rozbudował rezydencję Leszczyńskich w Rydzynie, miał wpływ na wygląd Bazyliki Świętogórskiej oraz kościoła Cystersów w Lądzie. Czy i w jakim zakresie miał wpływ na architekturę Leszna? Tu sprawa jest dyskusyjna.

Na świat przyszedł w Rzymie, jak podają źródła około 1660 roku. Tam podjął studia i pracę. Podczas europejskiej podróży Rafał i Stanisław Leszczyńscy poznali Pompeo Ferrariego i postanowili go sprowadzić do Polski. Tutaj miał zająć się przebudową rezydencji w Rydzynie. Odzwierciedleniem jego koncepcji jest ściana zachodnia tego budynku.

Wprawdzie król Stanisław Leszczyński wyjechał z Polski, ale Pompeo Ferrari w Rydzynie pozostał. Tu założył rodzinę i dalej działał w Wielkopolsce. Do kościoła św. Jana w Lesznie dobudował kaplicę grobową, ale swój kunszt architektoniczny zaprezentował w całej okazałości, projektując kopułę Bazyliki Świętogórskiej. Najdoskonalszą kopułę stworzył jednak w kościele Cystersów w Lądzie (1728-1733). Również według jego projektu powstał kościół ojców Franciszkanów w Osiecznej.

Nie do końca wyjaśniona wydaje się rola Pompeo Ferrariego w przebudowie ratusza w Lesznie po 1707 r. Podobne wątpliwości dotyczą kościoła pw. Świętego Krzyża oraz nagrobków Bogusława i Rafała Leszczyńskich w kościele pw. św. Mikołaja.

Architekt zmarł 15 maja 1736 r. w Rydzynie. W tych dniach przypada 285. rocznica jego śmierci.

Łukasz Domagała