Aktualności Dodano: 06 Listopada 2020

O tym, jak śląski architekt i budowniczy odmienił oblicze Rydzyny

Data rozpoczęcia: 2020-11-06
Data zakonczenia:

Tajemnicą owiana jest data jego urodzenia, ponieważ na ten temat najprawdopodobniej nie zachowały się żadne dokumenty. Wiemy jedynie, że na świat przyszedł w Legnicy w roku 1712 i że ochrzczony został 1 października.

Nic dziwnego, że młody Karol Marcin Frantz zainteresował się architekturą. Jego ojciec, Marcin Frantz, również był specjalistą w tej dziedzinie. Można przypuszczać, że syn podglądał ojca w architektonicznym rzemiośle i popadł w fascynację tym zajęciem.

Z dostępnych źródeł wynika, że kościół pw. Świętego Marcina w Sicinach (dziś powiat górowski w województwie dolnośląskim) miał zostać zaprojektowany przez Marcina Frantza, ale prawdopodobnie było inaczej. Podejrzewa się, że zlecenie to zrealizował jego syn, 24-letni wówczas Karol.

Karol Marcin Frantz skrzydła rozwinął przypuszczalnie dzięki pomocy Aleksandra Józefa Sułkowskiego, który w 1742 roku zlecił mu przebudowę zamku w Rydzynie. Obiekt został częściowo zniszczony w wyniku pożaru. Na desce kreślarskiej realizował nie tylko koncepcje dotyczące zmian architektonicznych części południowej, zachodniej i północnej zamku. Za jego sprawą zmieniło się również otoczenie tej reprezentacyjnej budowli.

Zaprojektował kościół parafialny w Rydzynie, pałacyk myśliwski we Włoszakowicach, a w Lesznie - wieżę kościoła pw. Świętego Krzyża. Na swoim koncie miał również inne realizacje na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska. Wśród nich wymienić można na przykład kościół Trynitarzy w Krotoszynie. Jego sława sięgała daleko.

Zmarł 6 listopada 1755 roku w Rydzynie. Dzisiaj obchodzimy 265. rocznicę jego śmierci.

Jeżeli jesteś zainteresowany materiałami o tematyce historycznej, zobacz, co mamy dla Ciebie w bibliografii regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Grochowiaka lub sprawdź Leszczyńską Bibliotekę Cyfrową. Tutaj dostępne są informacje nie tylko o wybitnych architektach.

Łukasz Domagała