Aktualności Dodano: 10 Grudnia 2022

Otwarcie Biblioteki Jazzu

Data rozpoczęcia: 2022-12-10 10:00
Data zakonczenia: 2022-12-10 00:00

10 grudnia 2022 roku to data, której nie może przegapić żaden fan jazzu! Tego dnia bowiem odbędzie się oficjalne otwarcie Biblioteki Jazzu, czyli miejsca, w którym powstaje profesjonalne archiwum polskiego jazzu. Na wydarzenie zapraszamy od godz. 10:00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Metziga 25.

Wszystko zaczęło się od Jerzego Reicha, który postanowił przekazać Bibliotece swoją, tworzoną przez prawie 60 lat, kolekcję płyt winylowych, CD, książek i czasopism, które ukazują historię polskiego jazzu w różnych odsłonach. Następnie do grona darczyńców dołączył także kolejny pasjonat i kolekcjoner Adam Jagodziński. W nowym budynku Biblioteki został stworzony specjalny dział w Czytelni Muzycznej - Biblioteka Jazzu. Najważniejsze segmenty tworzonego zbioru to oczywiście wszelkie ślady obecności jazzu w historii kultury muzycznej ostatniego, co najmniej, półwiecza. Są to nie tylko tematyczne książki i płyty, ale także prasa jazzowa, dokumentacja wielu polskich festiwali jazzowych, koncertów, jazzowa fotografia i dokumentacja życia jazzowego w Polsce. Są to także archiwizowane multimedia w postaci nagranych wywiadów i filmów. Wszystko to przekazane przez miłośników muzyki jazzowej, dziennikarzy, muzyków i publicystów na rzecz Biblioteki.

- Leszczyńscy darczyńcy Jerzy Reich i Adam Jagodziński chcą, aby z tego dorobku i doświadczenia mogli korzystać inni. Miejsce, które powstaje, czyli Biblioteka Jazzu ma stać się taką „książnicą jazzową”, w której będzie można posłuchać dobrego jazzu, ale także wiele się o jazzie dowiedzieć - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Andrzej Kuźmiński.

Przypominamy, że projekt pn. Biblioteka Jazzu trwa już od 2020 roku i obejmuje także działania edukacyjne w formie wykładów i warsztatów, prezentacji i spotkań dotyczących historii jazzu w Polsce i na świecie. To także odbywające się cyklicznie koncerty jazzowe oraz wystawy w oparciu o zgromadzone zbiory.

Szczegółowy program wydarzenia:

Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Metziga 25

10:00 Powitanie gości
10:30 Otwarcie wystawy okładek czasopism JazzPress
11:00 Kolekcjonerzy Jazzu – panel dyskusyjny
12:30 Filmografia Jazzu – Seriale, seriale – jazz w dziejach polskich produkcji serialowych

13:30 Otwarcie wystawy zdjęć Fabio Bartoccioniego – „Ze sceny do rzeczywistości”

14:00 Zwiedzanie Biblioteki

Rynek 1

15:00 Jazzowy hejnał z wieży leszczyńskiego Ratusza

Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Metziga 25

15:15 Komeda on records – spotkanie autorskie z Dionizym Piątkowskim
16:15 Filmografia Jazzu – jazzowe wątki w zasobach Polskiej Kroniki Filmowej
17:15 Andrzej Rumianowski „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – życie i twórczość filmowa”

18:00 Otwarcie Biblioteki Jazzu, spacer po Leszczyńskiej Galerii Książki
20:00 Koncert Katarzyny Stroińskiej-Sierant & Movie Jazz
22:00 Jam Session w Bibliotece Ratuszowej