Aktualności Dodano: 12 Lipca 2021

Pod namiotem spać i z manierki pić

Data rozpoczęcia: 2021-07-12
Data zakonczenia:

Hej, hej, wakacje! Harcerska stanica w Lginiu przyjęła pierwszych gości, a na czerwcowym turnusie wypoczywało około 100 osób.

Pamiętacie taką firmę Tonsil? Zakład produkował świetne głośniki. W 1980 roku pisała o nim "Panorama Leszczyńska":

Leszczyński oddział zakładów „Tonsil" we Wrześni montuje rocznie 840 tys. głośników w trzech podstawowych rodzajach. Są to m.in. głośniki samochodowe oraz kolumny głośnikowe do radioodbiorników stereofonicznych „Meluzyna", „Elizabeth" i „Amator 2", produkowanych przez „Diorę". Dwa z montowanych w Lesznie głośników posiadają krajowy znak jakości „I". Są to kolumny typu ZG15C i ZG15C/11 przeznaczone do „Amatorów". Kolumna głośnikowa typu ZG25C dla odbiorników klasy HIFI Stereo Elizabeth wyróżniona została międzynarodowym znakiem jakości „Q".

Ale żeby nie było, że podczas letniej kanikuły przynudzamy wyłącznie osiągnięciami elektroniki PRL-owskiej, przywołujemy również coś o wakacjach. Na horyzoncie pojawia się Lgiń opisany przez Halinę Siecińską:

Zdali maturę. Spakowali plecaki, zabrali książki i... do Lginia. Cisza, spokój, las. Dużo wolnego czasu. W siódemkę będą mogli powtórzyć cały materiał przed egzaminem na studia. Przyjechali w niedzielę. Jeszcze świeciło słońce W obozie zastali jedynie dorosłych. Dzieci dotrą tu dopiero za tydzień. Z komendy przywieziono namioty. 50 sztuk. Najpierw rozbili swój namiot, porozstawiali matę, kuchenkę, książki… Potem pomogli urządzić kilka kolejnych stanowisk. Wreszcie harcerska praca „porwała" ich na dobre. Chyba nie zapomnieli, że przyjechali się tu uczyć. Naprawili sprzęt, zbudowali zaplecze. Już absolwenci I Liceum z Leszna, a jeszcze ciągle harcerze.

No to wakacje!

Teksty pochodzą z "Panoramy Leszczyńskiej" umieszczonej w zasobach Leszczyńskiej Biblioteki Cyfrowej - zobacz ten numer.

Łukasz Domagała