Aktualności Dodano: 24 Maja 2021

Podniósł z ruin leszczyńskie gimnazjum

Data rozpoczęcia: 2021-05-24
Data zakonczenia:

W mieście spędza łącznie 39 lat, na trwałe zapisując się na kartach jego historii - Adam Samuel Hartmann, kaznodzieja i rektor leszczyńskiego gimnazjum.

Rodzi się w czeskiej Pradze 7 września 1627 r. Jego rodzina zostaje jednak wypędzona z kraju i osiedla się w Toruniu. Tam też chodzi do gimnazjum, a następnie podejmuje studia w Królewcu i Frankfurcie nad Odrą.

Rok 1651 to czas, kiedy Adam Samuel Hartmann przybywa do Leszna. Ma 24 lata, jest w pełni sił i dostaje zadanie udzielenia pomocy w szkole i kościele. Dwa lata później obejmuje rektorat akademicki w gimnazjum leszczyńskim.

Wielki pożar Leszna w 1656 roku prowadzi do upadku miasta. Wówczas Adam Samuel Hartmann osiada w śląskim Orsku. Wprawdzie Leszno po pożarze zaczyna powstawać ze zgliszczy, ale wciąż brakuje pieniędzy na budowę i kościoła, i szkoły. Z tego powodu rektor Adam Samuel Hartmann z kantorem Pawłem Cyrillusem odbywają podróż przez Holandię do Anglii - chcą pozyskać pieniądze na realizację swoich celów.

W 1662 roku gimnazjum rozpoczyna działalność dydaktyczną. Rektorem pozostaje A. S. Hartmann, funkcję tę sprawuje łącznie przez 20 lat. Ustępuje z niej w 1673 roku i zostaje powołany na seniora Jednoty polskiej w Lesznie. Z miasta wyjeżdża w 1690 roku, a to za sprawą ataków na niego inspirowanych przez konrektora gimnazjum leszczyńskiego Samuela Gülicha. Przenosi się do miejscowości Memel, gdzie zostaje kaznodzieją. Umiera rok później w Rotterdamie.

W Lesznie spędza łącznie 39 lat, na trwałe zapisując się na kartach jego historii. Gdyby nie on, gimnazjum leszczyńskie prawdopodobnie nie powstałoby z ruin.

Więcej o A. S. Hartmannie przeczytasz w Leszczyńskiej Bibliotece Cyfrowej. Wystarczy kliknąć tutaj.

Łukasz Domagała