Aktualności Dodano: 07 lipca 2021

Półka Kibica Żużlowego nr 17 (1997) – Żużlowy album (2)

Data rozpoczęcia: 2021-07-07
Data zakonczenia:

To był trafiony pomysł dziennikarzy "Tygodnika Żużlowego", którzy uznając, że trudno w bieżących edycjach gazety, pomieścić coraz większą liczbę nadsyłanych do redakcji przez fotoreporterów zdjęć, postanowili przygotować wydanie specjalnie poświęcone przede wszystkim żużlowej fotografii. Ponieważ dużym zainteresowaniem cieszyła się, wydana w ramach "Półki Kibica Żużlowego", pierwsza część "Żużlowego albumu", w redakcyjnym zespole zapadła decyzja o przygotowaniu części drugiej.

Podobnie jak w piewszym albumie, tak i w drugim zaprezentowano zdjęcia z różnych imprez w kraju i na świecie, a także przedstawiające bohaterów żużlowych torów sprzed lat.

Na stronie drugiej drugiego wydania "Żużlowego albumu" tak zapowiadano jego zawartość (tu tylko wybiórczo o kilku stronach):

Ubiegłoroczny (1996) supermecz Północ – Południe, rozegrany niemal w arktycznych, mroźnych warunkach. Zimno dokuczało także zawodnikom. Tomasz Gollob, Sławomir Drabik, Sławomir Dudek i Jacek Gollob do prezentacji wyjechali ubrani w ciepłe kurtki.

Leonard Raba zakończył już karierę, a krok ten przyspieszyła ciężka kontuzja nogi. Przez wiele lat był filarem opolskiego Kolejarza, reprezentował również barwy narodowe.

Zawodnicy w roli widzów, czyli "podglądanie rywali".
Żużlowe klany, to tradycja tej dyscypliny sportu. Prezentujemy rodzinne tercety – Rempałowie i Fajferowie.
Zaczynał w gorzowskiej Stali, później jeździł w plastronie Poloneza Poznań, Polonii Piła, J.A.G. Łódź. Cezary Owiżyc.
Gdy czas mija i błyska bursztynowe światło, a kibice z niepokojem spoglądają na zegar, w parku maszyn trwa nerwowa krzątanina. Sprzęt odmawia posłuszeństwa, a rywale czekają już pod taśmą maszyny startowej.

To jedna z najdłuższych karier w sporcie motorowym. Egon Mueller, indywidualny mistrz świata z 1983 roku, dwukrotny czempion w wyścigach na długim torze, zakończył sportową przygodę.

Ponadto między innymi: portrety – mistrza świata na rok 1996 Billy Hamilla, duńskiego asa Erika Gundersena i jego rodaka, Tommy Knudsena. Fotoreportaże: z jubileuszu Zenona Kasprzaka, z ligowego finału play-off "Anioły '96", z podróży na finał mistrzostw świata juniorów w Olching, z groźnego karambolu z udziałem Piotra Śwista i Jarosława Olszewskiego.     Poza tym zdjęcia leszczyńskiego fotoreportera Piotra Markowiaka: "Żużel po polsku" oraz "Żużel po angielsku"; a także Tomasz Gollob na torze i na parkiecie, zdjęcia z humorem zatytułowane "Co tam leci?" i w zimowej scenerii, czyli jak to na gwiazdkowym turnieju bywało. Jest i "Albumowa krzyżówka".

Polecamy wydanie "Półka Kibica Żużlowego" numer 17 – "Żużlowy album" (2), które właśnie zasiliło zasoby Żużlowej Biblioteki Cyfrowej.

Wiesław Dobruszek