Aktualności Dodano: 19 marca 2021

„Przemijanie”, czyli rzeczywistość w świetle Andrzeja Przewoźnego

Data rozpoczęcia: 2021-03-24 10:00
Data zakonczenia: 2021-04-15 18:00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie ma przyjemność zaprezentować wystawę fotografii Andrzeja Przewoźnego pt. „Przemijanie”. Cykl zdjęć dostępny jest w Bibliotece Ratuszowej. 

„Przemijanie” zwraca uwagę na rolę oraz znaczenie światła naturalnego w odbiorze rzeczywistości przez jednostkę. Prezentowane fotografie ukazują, w jaki sposób światło formuje obraz, który postrzegamy. Wspomniane modyfikacje zachodzą między innymi w intensywności postrzeganych barw, zmienia się również natężenie światła. Światło przyjmuje więc charakter temporalny, ulotny, nigdy się nie powtarza. Stąd stwierdzenie, iż nie jest możliwe wykonanie dwóch identycznych fotografii. Autor wystawy podkreśla także metaforyczną sentymentalność promieni świetlnych, jako bodźca, który ulega rejestracji przez oko ludzkie pierwszy po narodzinach i ostatni przed śmiercią człowieka. Wystawa składa się z cyklu zdjęć w kolorze oraz czerni i bieli, które tak jak i światło samo w sobie, posiadają potencjał kształtowania ludzkiego nastroju, a co za tym idzie wyobraźni.

Andrzej Przewoźny – fotograf, fotoreporter, dziennikarz, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Wykładowca Szkoły Fotografii Artystycznej w Lesznie. Koordynator krajowych i międzynarodowych warsztatów fotograficznych, w tym fotografii kreatywnej. Autor albumów poświęconych miastu Leszno, kilkudziesięciu publikacji folderowych promujących region leszczyński, jak i własnych książek.

 

Wystawa czynna do 15 kwietnia 2021 r.