Aktualności Dodano: 18 czerwca 2021

Pukanie do siebie

Data rozpoczęcia: 2021-06-18
Data zakonczenia:

Urszula Kozioł ur. 20.06.1931 roku

Dwudziestego czerwca swoje 90. urodziny obchodzi Urszula Kozioł, poetka, pisarka, autorka felietonów, utworów dramatycznych, inscenizacji dla dzieci i monodramów. Debiutowała w 1953 roku na łamach dodatku literackiego do „Gazety Robotniczej”, utożsamiana jest z pokoleniem literackim Stanisława Grochowiaka.
 
Urszula Kozioł od lat pięćdziesiątych publikowała swoje teksty na łamach „Współczesności”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Poezji” i „Odry”. Jej utwory wydawane były również pod pseudonimami Antoni Migacz, Mirka Kargol, Faun, U.K., Uka. Poezje Urszuli Kozioł zakorzenione są w konwencji i klimacie barokowym, nawiązują do utworów poetów „Współczesności”. W lirykach autorki znaleźć można odwołania do motywów Norwidowskich. „Jej twórczość zwraca uwagę swoistym językiem, stylem i związkami z tradycją. Charakteryzuje się również pewnymi pytaniami natury filozoficznej: kim jestem?, czym jest świat?, oraz pytaniami o realność świata i czasu.” Pisał o  tekstach poetki Jacek Łukasiewicz.

„Świat człowieka i świat natury są przedstawione w wierszach Urszuli Kozioł jako światy niebezpiecznie odizolowane i wrogie: jeśli coś je łączy, to stosunek wzajemnej nieustępliwej walki, wskutek której człowiek współegzystuje z przyrodą w stanie chwiejnej równowagi, w każdej chwili mogącej się przeważyć ku jego zgubie.” – Stanisław Barańczak

Laureatka wielu prestiżowych nagród literackich, wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, finalistka tej nagrody oraz uhonorowana za całokształt twórczości Wrocławską Nagrodą Poetycką „Silesius”, Urszula Kozioł, związana jest również z Lesznem. W 1998 roku przewodniczyła pracom jury III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Grochowiaka organizowanego cyklicznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lesznie.   

W 2019 roku wyszedł jej ostatni tomik poezji pt. „Znikopis”, za który otrzymała Nagrodę Poetycką „Kos” im. Kazimierza Hoffmana.

Barbara Hałusek

Źródło:
https://culture.pl/pl/tworca/urszula-koziol
Karol Maliszewski, Wędrowna przemienność – o poezji Urszuli Kozioł https://www.tygodnikpowszechny.pl/wedrowna-przemiennosc-o-poezji-urszuli-koziol-142214?gclid=EAIaIQobChMI_6SftIKe8QIVR_gYCh2XPQ-xEAMYASAAEgIRtPD_BwE