Aktualności Dodano: 30 stycznia 2023

Rodzinne historie zapisane w kamieniu

Data rozpoczęcia: 2023-01-30

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Biblioteka Osobliwości".

Tym razem naszym gościem była dr Kamila Szymańska, która wygłosiła prelekcję pt. "Rodzinne historie zapisane w kamieniu". W Lesznie przy kościele św. Krzyża znajduje się Lapidarium, które składa się z części nagrobków i obelisków przeniesionych ze zlikwidowanych cmentarzy protestanckich. Rzeźbione w piaskowcu płyty pochodzą z XVII-XIX w. i upamiętniają zmarłych zamożnych mieszczan i członków ich rodzin.

- Lapidarium to miejsce wyjątkowe, ponieważ stanowi świadectwo kultury, z którego wiele można wyczytać. To kopalnia wiadomości o tym, jak kiedyś wyglądało życie w naszym mieście. Kilka płyt stało się dla mnie inspiracją, by opowiedzieć o trzech proboszczach kościoła św. Krzyża, którzy żyli w XVIII wieku - takimi słowami dr Kamila Szymańska rozpoczęła swoją prelekcję.

Spotkanie było transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie i towarzyszyła mu obecność symultanicznej tłumaczki języka migowego - Ewy Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.

Magdalena Woźna