Aktualności Dodano: 19 Marca 2021

Rozwiązujmy problemy przez dialog

Data rozpoczęcia: 2021-03-19
Data zakonczenia:

Zagubienie, pustka, brak porozumienia we współczesnym świecie - w trudnych czasach można doświadczać różnych niepokojących stanów. Sposobem na ich pokonanie może być zwrot ku filozofii.

"Źródło. Esej o dialogu kultur" jest najnowszą pozycją Bartłomieja Sipińskiego, w której autor próbuje nakreślić tajemnicę porozumienia. Przyjęta forma eseju pozwala przyglądać się temu ważkiemu tematowi z różnych perspektyw i wyprowadzać wnioski w sposób przystępny dla czytelnika.

Dlaczego temat porozumienia?

- To moja specjalizacja naukowa, zajmuję się tym od czasu mojego doktoratu. Temat dialogu międzykulturowego jest mi bliski - zdradza autor książki.

Współcześnie kwestie porozumienia i dialogu wydają się być palące i powinny stać się przedmiotem badań i analiz. Nowe technologie oraz - co zauważa prof. dr. hab. Anna Pałubicka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - polaryzacja przekonań i rozwój postaw indywidualistycznych mogą doprowadzać do alienacji oraz innych stanów niepożądanych przez człowieka. Mowa o zagubieniu i pustce.

W przełożeniu na polską rzeczywistość najbardziej niebezpieczna wydaje się polaryzacja polityczna, prowadząca do braku porozumienia między światami konserwatywnym i liberalnym. Stan alienacji, nie tylko na tej płaszczyźnie, dodatkowo pogłębia nieustający kryzys epidemiczny. W tych okolicznościach pustka przestaje być pojęciem abstrakcyjnym. Nie jest wyłącznie permanentnie drążącym umysły zjawiskiem, ale coraz częściej dojmującym stanem fizycznego wyobcowania. To efekt rzeczywistego odcięcia od otoczenia, które nie wiadomo, kiedy się zakończy.

Książkę dr. Bartłomieja Sipińskiego można potraktować jako jedną z dróg do zrozumienia współczesnych problemów społecznych przez pryzmat dialogu czy komunikacji w szerokim znaczeniu tego słowa. Pomijając sam aspekt relacji pomiędzy stronami, filozoficzne podejście do życia pozwala na uporanie się z uniwersalnymi zagadnieniami trapiącymi człowieka. Wydaje się, że to właściwa lektura na dzisiejsze czasy.

"Źródło. Esej o dialogu kultur" dostępny jest w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Grochowiaka w Lesznie. Zapraszamy też do wypożyczenia innych publikacji autorstwa B. Sipińskiego. Można je przejrzeć tutaj.

Łukasz Domagała

Sipiński Bartłomiej – ur. 1984 w Lesznie, personalista, eseista, nauczyciel akademicki, doktor filozofii ukończył filozofię na UAM w Poznaniu, uczeń Jeana-Luc Mariona (Sorbona Paryż), zajmuje się filozofią chrześcijańską, myślą Jana Pawła II, w tym ekumenizmem i filozofią kultury. Uczeń i kontynuator myśli personalistycznej ks. Krzysztofa Guzowskiego (KUL Lublin), wykłada filozofię w PWSZ im. Jana Amosa Komeńskiego Lesznie i filozofię dialogu na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, gościnnie wykładał m.in. na Universita in Laterano (Watykan), Institut Catholique de Paris, w Instytucie nauk o człowieku w Wiedniu, uniwersytetach w Chinach, Ukrainie i Finlandii.
Autor licznych publikacji: Fenomenologia dialogu (Poznań 2008), Odkrywając podmiotowość z Lévinasem i Marionem (Poznań 2013), Dialog (Lublin 2015), Historia osoby (Lublin 2019), Źródło esej o dialogu kultur (Kraków 2020).