Aktualności Dodano: 18 maja 2021

Speedway Wydanie Specjalne nr 31 (1996)

Data rozpoczęcia: 2021-05-18
Data zakonczenia:

Część pierwsza "Gwiazd speedwaya" ukazała się w listopadzie 1994 roku. Na drugą trzeba było trochę poczekać, bowiem pojawiła się w sprzedaży w marcu 1996 roku.

W drugiej części zachowany został układ z prezentacją sylwetek ośmiu zawodników, należących wówczas do światowej czołówki. Obok komentarza dotyczącego kariery każdego z nich, zamieszczono po kilka zdjęć i stosowną statystykę, obejmującą między innymi starty w finałach mistrzostw świata oraz dorobek uzyskany podczas występów w polskiej lidze. Jak poprzednio znalazło się miejsce na autografy bohaterów tego wydania, zamieszczony został także sumplement do części pierwszej.

Autorem publikacji był ponownie redaktor Jerzy Kraśnicki, który we wstępie napisał między innymi: "Oddajemy do rąk naszych Czytelników drugą już część przewodnika po żużlowym firmamencie. Poprzednia, pierwsza edycja ukazała się ponad rok temu, ale tak na dobrą sprawę przez ten okres gwiazdozbiór światowego speedwaya nie uległ większym zmianom. Nie byliśmy świadkami narodzin nowej gwiazdy. Z dobrze znanych żadna nie oślepiła nas nadzwyczajnym blaskiem."

Wśród prezentowanej w drugiej części ósemki był co prawda Tony Rickardsson, ale jeszcze z niewielkim dorobkiem w indywidualnych mistrzostwach świata. Dopiero później Szwed zaczął dominować w cyklu Grand Prix i zdobywając sześć tytułów indywidualnego czempiona, wyrównał pod tym względem rekord wielkiego Nowozelandczyka, Ivana Maugera.

Obok Tony Rickardssona zamieszczono tym razem sylwetki następujących żużlowych asów: Ronnie Correya (USA), Johna Davisa (Anglia), Grega Hancocka (USA), Tommy Knudsena (Dania), Jana O. Pedersena (Dania), Gerda Rissa (Niemcy) i Kelvina Tatuma (Anglia).

Niestety, nie było jeszcze w tak szacownym gronie żadnego z polskich żużlowców. Tomasz Gollob wchodził dopiero na ścieżkę międzynarodowych osiągnięć, jego sukcesy w mistrzostwach świata to była wtedy przyszłość. Tomasz, za którym zaczęli podróżować polscy kibice i był to początek "Gollobomanii", dał przykład i pociągnął za sobą grupę młodych, zdolnych chłopaków, którzy już niebawem mieli odważnie stawiać czoło najlepszym w tym sporcie, a w wielu przypadkach z nimi wygrywać.

Jednak to miało dopiero nadejść, wróćmy zatem do drugiej części "Gwiazd speedwaya." Na zdjęciu na okładce pojawił się Jan Osvald Pedersen, indywidualny mistrz świata z 1991 roku, złoty medalista mistrzostw drużynowych i parami. Niestety, Duńczyk z powodu kontuzji przedwcześnie musiał zakończyć swoją karierę.

Ponieważ nie było tym razem tak wyraźnie wybijającej się postaci, jak prezentowany w pierwszej części Hans Nielsen, dlatego na tak zwanej rozkładówce pojawiły się zdjęcia ósemki bohaterów z drugiej części "Gwiazd speedwaya", z którą można (i warto) się zapoznać zaglądając do Żużlowej Biblioteki Cyfrowej, bo właśnie tam "Speedway Wydanie Specjalne" nr 31 z marca 1996 roku się pojawiło.

Zapraszamy do lektury.

Wiesław Dobruszek