Aktualności Dodano: 01 grudnia 2021

SPEEDWAY Wydanie specjalne nr 38 (1996)

Data rozpoczęcia: 2021-12-01
Data zakonczenia:

Na okładce tego wydania kapitalne zdjęcie Michała Wieczorkiewicza, prezentujące radosną rundę honorową pilan, którzy swe żużlowe maszyny zamienili na zupełnie inny pojazd. Działo się to po meczu o brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski 1996, wygranym przez Polonię Piła ze Stalą Gorzów. "Uwaga, uwaga, nadchodzi", taki tytuł miał felieton dotyczący problemu Apatora, a także kilku innych klubów, związanego z przejściem ich czołowych juniorów do grona seniorów. W toruńskiej drużynie wiek młodzieżowca kończyli Tomasz Bajerski i Wiesław Jaguś, czyli zawodnicy już doświadczeni i utytułowani, zastąpienie których na juniorskich pozycjach było bardzo trudnym zadaniem.

Bohaterami stałych cykli byli: Józef Jarmuła jako "Gwiazda sprzed lat" oraz Tomasz Gollob w serii "Na nich liczymy". W kolejnym odcinku "Trzej Muszkieterowie z Nowej Zelandii" kontynuowano prezentację dorobku Ronnie Moore'a ("Ronnie wytrwały").

"O sobie i nie tylko" opowiadał jeden z czołowych wówczas zawodników rzeszowskiej Stali, Rafał Wilk, dziś znany z sukcesów w handbike'u, utytułowny paraolimpijczyk, wielokrotny mistrz świata w tej dyscyplinie.

Redaktor Radosław Kossakowski swoją rozmowę z zawodnikiem Startu Gniezno Adamem Fajferem zatutyłował "Żony żużlowców nie śpią spokojnie",  natomiast pilski dziennikarz Wiesław Szmagaj przygotował materiał "O Jarosławie Gale – wojowniku żużlowych torów". Bohaterem tekstu "Zakochany w żużlu i Angieszce" był ostrowianin, Tomasz Poprawski.

Obszerny wywiad ze specjalistą od długich torów, mistrzem także na klasycznym owalu z 1983 roku, Egonem Muellerem przeprowadził redaktor Przemysław Sierakowski. Okazją do rozmowy z niemieckim asem był jego pobyt w Grudziądzu i pomoc w przygotowaniu sprzętu dla tamtejszych zawodników. Redaktor Tomasz Lorek przygotował sporej wielkości materiał o angielskim zawodniku, jeżdżącym wówczas we Włókniarzu Częstochowa, Joe Screenie. Dość tajemniczy tytuł tego tekstu brzmiał: "Umiejętność urzekająca i godna pielęgnowania".

O speedwayu od zupełnie innej strony mówiła Bogna Drobnicka, piosenkarka discopolo, która była wykonawczynią żużlowego przeboju "Motor". Przygotowywany był też teledysk z piosenką o tragicznie zmarłym Rifie Saitgariejewie. Redaktor Maciej Polny napisał tekst o Billy Hamillu pod tytułem "Król miłościwie nam panujący". Amerykanin był również bohaterem zamieszczonego tuż obok fotoreportażu z Grand Prix Danii, gdzie Billy Hamill przypieczętował wywalczenie tytułu indywidualnego mistrza świata na 1996 rok.

Na koniec jak zwykle zadania i krzyżówki, czyli coś dla lubiących "połamać" sobie głowę. "Speedway Wydanie Specjalne" nr 38 właśnie znalazło się w Żużlowej Bibliotece Cyfrowej. Polecamy! 

Wiesław Dobruszek