Aktualności Dodano: 31 sierpnia 2021

Skamander między poezją a polityką

Data rozpoczęcia: 2021-08-31

O wspaniałej przyjaźni rozdartej między poezją a polityką, o wspólnych drogach i rozstajach, o miłości i zazdrości zarazem oraz o smutnym zakończeniu skamandryckiej przyjaźni poetów „od kawiarnianego stolika” - Juliana Tuwima oraz Jana Lechonia - opowiedzieli goście w Bibliotece Ratuszowej. Naszymi rozmówcami byli tym razem Mariusz Urbanek i Janusz Drzewucki.

Na następne spotkanie, podczas którego porozmawiamy o Antonim Słonimskim, zapraszamy już 6 września 2021 r. o godz. 18:00.

Projekt Między Wierszami to literacki spacer po kafejkach tętniących artystycznym klimatem.
Z kawiarenki w Bibliotece Ratuszowej udamy się do kawiarni „Mała Ziemiańska”, „Pod Picadorem”, czy Kawiarni „Kresy” na Nowym Świecie. Podejrzymy, co słychać u Skamandrytów tudzież u innych sławnych polskich poetów. W przyjemnym kawiarnianym klimacie będzie można wysłuchać rozmowy biografów i znawców twórczości m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Przybosia, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Stanisława Grochowiaka. Będzie to opowieść pełna anegdot, ciekawostek, a może nawet przełomowych odkryć. Troszeczkę jakby w plotkarskim klimacie ściągniemy poetów z literackiego Parnasu, chcąc przybliżyć ich i oswoić z słuchaczami. Kto wie może po takim spotkaniu niejeden z nich okaże się dla Państwa bliskim znajomym?

Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda („Zły Tyrmand”), Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego („Szwoleżer na Pegazie”), Stefana Kisielewskiego („Kisiel”), Jerzego Waldorffa („Ostatni baron Peerelu”), Władysława Broniewskiego („Miłość, wódka, polityka”), Jana Brzechwy („Nie dla dzieci”), Juliana Tuwima („Wylękniony bluźnierca”), Kornela Makuszyńskiego („Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”), opowieści o uczonych tworzących Lwowską Szkołę Matematyczną - „Genialni”, a ostatnio tomu „Profesor Weigl i karmiciele wszy”. Jest także autorem felietonów publikowanych w miesięczniku „Odra”, zebranych w książce „Przecieki niekontrolowane”, zbioru opowiadań „Romans biurkowy. 99 dni z życia korporacji”, kliku tomów bajek – m.in. „Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie” i „Baśnie dolnośląskie”, scenariuszy spektakli we Wrocławskim Teatrze Lalek (m.in. „Lato Muminków” i „Legendy wrocławskie”) oraz musicalu „Brzydki Kaczorek w Operze i Filharmonii Podlaskiej”. Jest redaktorem działu publicystyki
i historii miesięcznika „Odra”.

Janusz Drzewucki (urodzony w 1958 roku w Kruszwicy) – poeta, krytyk literacki, wydawca, członek PEN Clubu, SPP oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz „Rzeczpospolitej” (1993-2005), redaktor naczelny Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik (2005-2012). Od 1996 roku redaktor działu poezji miesięcznika „Twórczość”. Od 2013 roku pracuje na rzecz Biblioteki Narodowej. Za zbiór wierszy „Ulica Reformacka” (1988) uhonorowany został Nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Autor tomów poezji: „Starożytny język” (1989), „Podróż na południe” (1995), „Światło września” (1998), „Dwanaście dni” (2013), „Rzeki Portugalii” (2016) oraz książek krytycznoliterackich: „Chaos i konwencja” (1988), „Smaki słowa” (1999), „Akropol i cebula. O Zbigniewie Herbercie” (2004), „Stan skupienia. Teksty o prozie” (2014), „Charakter pisma” (2015), „Środek ciężkości” (2016), „Obrona przypadku. Teksty o prozie 2” (2018), a także książki prozatorskiej „Życie w biegu” (2015). W roku 2017 wydał we własnym opracowaniu tom Tadeusza Różewicza „Wiersze i poematy z «Twórczości» (1946-2005)” oraz „Wiersze wybrane” Bogdana Ostromęckiego. Ostatnio ogłosił książki:  „Lekcje u Różewicza. Teksty krytycznoliterackie i osobiste” oraz „Muzyka sfer. Teksty o poetkach i poetach”. Laureat Nagrody Krytycznoliterackiej im. Kazimierza Wyki (2020). W latach 2015-2020 członek i przewodniczący jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, od 2017 członek jury Nagrody im. Marka Nowakowskiego.

Spotkanie jest częścią projektu pn. Między Wierszami dofinansowanego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.